Opublikowany przez:
Redakcja
2025-05-13 10:28:59
Autor zdjęcia/źródło: Prostooleh (Freepik)
Nie ma co ukrywać: od teraz Wasze wyjazdy będą wyglądać zupełnie inaczej niż jeszcze rok temu. Rodzice często żartują, że urlop z dzieckiem to nie urlop, tylko „opieka nad dzieckiem w innym miejscu” — i jest w tym dużo prawdy. Czy mimo to warto wyjeżdżać z malutkim dzieckiem? Jak najbardziej! Nie planujcie jednak dalekich podróży. Wybierzcie miejsce oddalone maksymalnie 1–2 godziny jazdy samochodem. Podróż i tak się wydłuży o czas postojów spowodowanych koniecznością nakarmienia i przewinięcia dziecka. Ustalcie cel podróży — nie liczcie na intensywne zwiedzanie. Chcecie po prostu zmienić otoczenie i odetchnąć od codzienności? Doskonale!
To, czego potrzebujecie w miejscu noclegu to pełne zaplecze sanitarne, które pozwoli Wam zarówno umyć malucha, jak i zadbać o czystość np. butelek czy smoczków. Szukajcie pokoju, mieszkania lub innego miejsca noclegowego, w którym będziecie mieli dostęp do łazienki na wyłączność i chociaż małego aneksu kuchennego. Wiele obiektów posiada na wyposażeniu akcesoria, które pomagają rodzinom z małymi dziećmi. Dowiedzcie się, czy miejsce, do którego jedziecie, ma do wypożyczenia łóżeczko turystyczne, przewijak czy — w przypadku starszych niemowląt — krzesełko do karmienia. Wybierzcie miejsce ciche, spokojne i położone w pobliżu terenów zielonych. Tak, by móc bezpośrednio z miejsca zakwaterowania wyjść na spacer bez konieczności dojazdu.
Wybierając kierunek, dopasujcie go do aktualnej pory roku, Waszych potrzeb i wieku dziecka. Unikajcie popularnych kurortów w szczycie sezonu – zatłoczone plaże czy korki nie są tym, czego teraz Wam trzeba. Warto szukać obiektów agroturystycznych lub hoteli na obrzeżach znanych miejscowości.
Dzieci uwielbiają wodę – także niemowlęta ucieszy kontakt z wodą w wiaderku czy zmoczenie stóp w jeziorze. Nie musicie od razu jechać nad morze – świetnie sprawdzą się mniejsze miejscowości nad jeziorem lub rzeką. Jeśli marzycie o morzu, ale nie chcecie tłumów, rozważcie takie miejscowości jak: Sasino, Dąbki, Rowy czy Pobierowo – spokojniejsze, bardziej kameralne, z łatwym dostępem do plaży i sporą ilością zieleni.
Góry z niemowlakiem? Dobrym pomysłem jest wyjazd z niemowlakiem do miejscowości uzdrowiskowej, jak Krynica-Zdrój, Rabka, Polanica czy Szczawnica. To miejsca z szerokimi deptakami, parkami, ławkami i restauracjami. Idealne, gdy chcecie pospacerować i wypić ciepłą kawę w ładnych okolicznościach przyrody.
A może po prostu wyjechać do lasu? W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się serwisy internetowe, które pomagają w znalezieniu cichego i spokojnego noclegu. W ich ofercie znajdują się domki w środku lasu, z bezpośrednim zejściem do rzeki lub wśród pól na cichej wsi. Jeśli wyjazd z niemowlakiem ma być krótki- weekendowy to ta propozycja wydaje się być najlepsza. Zapakowanie najpotrzebniejszych rzeczy, krótka trasa i możliwość odpoczynku na tarasie w ciszy i blisko przyrody. Kierunki warte rozważenia to: Roztocze, Suwalszczyzna, mazowieckie wsie oraz okolice Kampinoskiego Parku Narodowego.
Jeśli jesteście już zaprawionymi w boju rodzicami, nic nie stoi na przeszkodzie, by z niemowlakiem w nosidle lub wózku zwiedzić pobliskie miasto, do którego zawsze chcieliście pojechać! Dostosujcie jedynie tryb zwiedzania do osobowości i rytmu dnia maluszka i ruszajcie na spacer po starówce, odwiedźcie muzeum czy poznajcie miejskie atrakcje. Jeśli to jest właśnie to, czego potrzebujecie — to czemu nie? Wrocław, Gdańsk czy Kraków to duże miasta z pięknymi miejscami wartymi odwiedzenia. Jeśli lubicie odkrywać miejską architekturę, możecie to robić również z niemowlakiem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!