Od jakiego wieku dziecko może uczestniczyć w spływie kajakowym?
Tak naprawdę nie istnieją żadne ograniczenia dotyczące wieku uczestników spływu kajakowego. Zatem zgodnie z prawem nawet bardzo małe dziecko może wziąć udział w takiej wyprawie. Jednak czy warto na spływ zabierać 1–2-letnie dziecko? Zdania są podzielone. Dużo zależy od tego, czy rodzice mają doświadczenie w kajakarstwie oraz od zachowania dziecka. Z całą pewnością nie należy zabierać dziecka zamotanego w chustę lub trzymanego w nosidle przez opiekuna. W przypadku wpadnięcia opiekuna do wody dziecko zostaje w takiej sytuacji dłużej pod powierzchnią – a to już stanowi realne zagrożenie.
Kluczowe jest także to, jak dziecko znosi nowe sytuacje, czy jest opanowane i spokojne oraz czy będzie w stanie wysiedzieć godzinę lub dwie w kajaku. Mało który 1–2-latek będzie zadowolony z takiej atrakcji. Dlatego na spływ kajakowy lepiej wybrać się po raz pierwszy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Trzylatek jest w stanie bardziej świadomie i aktywnie uczestniczyć w całym wydarzeniu. Najmłodszym uczestnikom najlepiej zaproponować krótki spływ – na przykład godzinny odcinek spokojnej rzeki, bez przeszkód i silnych nurtów. Dla dziecka będzie to i tak ogromna atrakcja, a dla rodziców – bezpieczna forma sprawdzenia, jak maluch odnajduje się w kajaku. Starsze przedszkolaki, które potrafią już dłużej skupić uwagę i lepiej komunikują swoje potrzeby, poradzą sobie podczas dłuższej wyprawy – oczywiście z odpowiednimi przerwami na odpoczynek i zabawę. Dzieci w wieku szkolnym z pewnością poradzą sobie na trasach dłuższych, połączonych z biwakowaniem i noclegiem pod namiotem. Warto jednak pamiętać, że jeśli jest to pierwsza tego typu wyprawa, lepiej na początek wybrać krótki spływ – nawet gdy dziecko jest już starsze.
Jednocześnie, niezależnie od wieku dziecka, które chcemy zabrać na spływ kajakowy, należy bezwzględnie stosować się do zasady, że każdy mały uczestnik musi być pod opieką jednego dorosłego.
Jak przygotować małe dziecko do pierwszego spływu kajakowego?
Pierwszy spływ kajakowy to dla kilkuletniego dziecka duże przeżycie. Aby zminimalizować ewentualne obawy, należy je do tego odpowiednio przygotować – nie tylko od strony technicznej, ale i emocjonalnej. Opowiedz dziecku o tym, czym jest spływ i co się podczas niego dzieje. Pokaż kajak i pozwól wsiąść do niego „na sucho”. Koniecznie zapoznaj malucha z kamizelką ratunkową – nie zakładaj jej dziecku po raz pierwszy dopiero w dniu spływu. Przymierzcie ją wcześniej, niech maluch zobaczy, jak się w niej czuje.
Bezpieczeństwo podczas spływu kajakowego z dzieckiem
Bezpieczeństwo to absolutna podstawa każdej wodnej wyprawy – zwłaszcza gdy na pokładzie jest dziecko. Choć spływy kajakowe kojarzą się z relaksem i przygodą, nie można zapominać, że woda zawsze niesie ze sobą ryzyko. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest wcześniej wspomniana kamizelka ratunkowa – nie tylko dla dziecka, ale też dla wszystkich dorosłych. Najmłodsi łatwiej znoszą pewne niedogodności, gdy widzą wokół siebie dorosłych zachowujących się w ten sam sposób. Łatwiej jest przekonać dziecko do konieczności noszenia kamizelki w kajaku, gdy wszyscy dorośli również ją mają. Kamizelka musi być dobrze dopasowana – nie może być zbyt luźna ani utrudniać oddychania.
Przed wejściem do kajaka nauczcie dziecko, jak bezpiecznie do niego wchodzić i z niego wychodzić, oraz ustalcie kilka nienaruszalnych zasad – tj. „w kajaku nie wstajemy”. Podczas spływu dziecko musi przebywać w kajaku z osobą dorosłą. W przypadku najmłodszych dzieci dobrze sprawdza się układ, w którym rodzice siedzą z przodu i z tyłu, a maluch – pośrodku. Należy również pamiętać o tym, by na wycieczkę zabrać ze sobą apteczkę, w której znajdą się m.in. środki odstraszające owady oraz coś w razie ukąszenia. Dziecko musi być skutecznie chronione przed słońcem, więc nie zapomnijcie o kremie z filtrem UV oraz nakryciu głowy.
Co zabrać na spływ kajakowy z dzieckiem?
Pakując się na spływ kajakowy z dzieckiem, warto mieć na uwadze, jakie sytuacje mogą nas po drodze spotkać – i być na nie przygotowanym. Może się nagle zmienić pogoda, dziecko może zgłodnieć, przemoczyć ubranie, zacząć marudzić z nudy lub zostać ugryzione przez owada. Dlatego do plecaka na spływ należy zabrać:
– apteczkę (jej zawartość należy dostosować do własnych potrzeb, jednak nie można zapomnieć o środkach odstraszających owady, żelu po ukąszeniu oraz środku przeciwbólowym),
– przekąski i wodę – suchy prowiant dobrze znoszący przebywanie poza lodówką, chrupki, batony owsiane, suszone owoce, orzechy,
– nakrycie głowy i krem z filtrem,
– komplet ubrań na zmianę,
– drobne zabawki i gadżety – najlepiej takie, które nie utoną. Możecie też zabrać zestaw małego przyrodnika (lupa, lornetka).
Dodatkowo, ubierając dziecko na spływ kajakowy, pamiętajcie o butach, które mogą się zmoczyć i nie spadną w wodzie. Dobrze sprawdzają się tutaj buty do wody.
Spływ kajakowy może być doskonałą przygodą dla całej rodziny. Być może maluchowi spodoba się ten sposób spędzania czasu i będzie wyczekiwał kolejnej wycieczki. Długie chwile spędzone w gronie bliskich, wśród przyrody, budują wspomnienia, do których chętnie będziecie wracać przez lata.