Opublikowany przez:
Redakcja
2025-05-13 12:18:25
Autor zdjęcia/źródło: Freepik
Infekcje intymne u dziewczynek najczęściej pojawiają się w momencie, gdy dziecko zaczyna samodzielnie dbać o higienę oraz korzystać z toalety. Niedoświadczenie, brak poprawnych nawyków higienicznych lub niewłaściwy sposób wycierania się po skorzystaniu z WC mogą sprzyjać zakażeniom. Dodatkowo infekcje mogą być skutkiem obniżonej odporności – na przykład po przebytej chorobie, infekcji wirusowej lub antybiotykoterapii, która zaburza naturalną florę bakteryjną.
Do rozwoju infekcji intymnych, zwłaszcza u małych dziewczynek, przyczyniają się także czynniki mechaniczne. Noszenie nieprzewiewnej bielizny, zbyt obcisłych spodni lub legginsów ze sztucznych materiałów może prowadzić do otarć, odparzeń i podrażnień skóry, co stwarza idealne warunki do rozwoju stanu zapalnego. Ponadto dziewczynka może nie pamiętać o codziennej zmianie bielizny na czystą.
Jak widać, infekcje intymne mogą mieć wiele przyczyn, a ich zróżnicowanie dodatkowo zależy od wieku dziewczynki. U dziecka, które jeszcze nie weszło w okres dojrzewania, naturalna ochrona miejsc intymnych jest znacznie słabsza niż u dojrzewającej nastolatki – brak kwaśnego pH i cienka błona śluzowa sprzyjają wnikaniu patogenów. U dziewczynek, które rozpoczęły już miesiączkowanie, infekcje mogą mieć inną przyczynę i wiązać się np. ze zmianami hormonalnymi.
Jeśli dziewczynka cierpi na infekcję intymną, może uskarżać się na dolegliwości zazwyczaj znane dorosłym kobietom, które w swoim życiu przechodziły podobne infekcje. W przypadku małej dziewczynki sytuacja może być trudniejsza do rozpoznania – dziecko często nie potrafi jasno opisać tego, co się dzieje z jego ciałem. Staje się niespokojne, nerwowe, może mieć trudność ze spokojnym siedzeniem, np. z powodu świądu.
świąd
pieczenie
obrzęk, zaczerwienienie
wysypka, pęcherzyki
upławy
Do infekcji zazwyczaj przyczyniają się bakterie lub grzyby, rzadziej wirusy.
Jeśli zauważysz niepokojące objawy u dziecka, należy bezzwłocznie udać się do lekarza pediatry lub do ginekologa dziecięcego. Specjalista przeprowadzi wywiad, zbada dziecko i zleci odpowiednie postępowanie diagnostyczne oraz terapeutyczne. W niektórych przypadkach konieczne może być pobranie wymazu z pochwy — to badanie wykonuje ginekolog dziecięcy. Zanim znane będą wyniki badań, lekarz wdroży postępowanie objawowe, a po otrzymaniu wyników – leczenie celowane, ukierunkowane na konkretny szczep bakterii lub grzybów wywołujących infekcję. W przypadku młodszych dziewczynek może się okazać konieczne wypisanie leku recepturowego, czyli przygotowywanego indywidualnie w aptece. Są to tzw. pałeczki lub pręciki dopochwowe, które dostosowane są do wieku dziecka i mogą być bezpiecznie stosowane u najmłodszych pacjentek.
Może się zdarzyć, że po krótkim czasie od zakończenia leczenia dolegliwości powrócą. Takich sytuacji nie należy bagatelizować – ponowna wizyta u lekarza jest konieczna. Może się okazać, że u podłoża infekcji leżą np. niewłaściwe nawyki higieniczne lub nawet obecność ciała obcego w pochwie. Aby zapobiegać infekcjom intymnym u dziewczynek, kluczowa jest edukacja już od najmłodszych lat w zakresie podstawowych zasad higieny. Nauka prawidłowego wycierania się po skorzystaniu z toalety (zawsze od przodu do tyłu), delikatnego mycia miejsc intymnych wodą i łagodnym środkiem przeznaczonym dla dzieci — to absolutna podstawa. Rodzice powinni również zadbać o odpowiedni dobór bielizny — najlepiej, aby była uszyta z naturalnych, przewiewnych materiałów, dobrze dopasowana do ciała dziecka, tak by nie powodowała otarć ani nie uciskała. Ważne jest też przypominanie o codziennej zmianie bielizny oraz unikaniu noszenia mokrego kostiumu kąpielowego po wyjściu z basenu.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!