Opublikowany przez: monika.g
Dzieci uwielbiają ciasteczka, dlatego na świątecznym stole koniecznie muszą się znaleźć piękne, kolorowe pierniczki. A mogą one trafić nie tylko na stół, ale również na choinkę. Aby pierniczki na niej powiesić, przed pieczeniem zrób w nich dziurki patyczkiem. Po ostudzeniu i przyozdobieniu zawieś je na świątecznym drzewku. Będzie to z pewnością dobra zabawa dla dzieci, jeśli wytrzymają i nie zjedzą wszystkich ciastek podczas dekorowania:)
Pierniczki
Składniki na około 40 sztuk:
• 2 szklanki mąki
• 2 łyżki miodu
• 3/4 szklanki cukru
• 1,5 łyżeczki sody oczyszczonej
• 1/2 torebki przyprawy piernikowej
• 1 łyżka masła
• 1 średnie jajko (+ dodatkowo 1 jajko do posmarowania)
• około 1/3 szklanki lekko ciepłego mleka
Dekoracja: lukier z cukru pudru i odrobiny wody lub soku cytrynowego lub pomarańczowego, polewa z roztopionej czekolady (białej, ciemnej, mlecznej), posypki (maczki) cukrowe, wiórki kokosowe.
Przygotowanie:
Mąkę przesiej na stolnicę, wlej rozpuszczony gorący miód i wymieszaj (najlepiej nożem). Ciągle siekając, dodawaj kolejno cukier, sodę, przyprawy, a gdy masa lekko przestygnie - masło i jedno jajko.
Dolewając stopniowo (po 1 łyżce) mleka zagniataj ręką ciasto aż będzie średnio twarde i gęste, przypominające ciasto kruche. Przez około 10 minut dokładnie wyrabiaj ręką, aż będzie gładkie.
Na posypanej mąką stolnicy rozwałkuj ciasto na placek o grubości maksymalnie 1 cm. Foremkami wykrajaj z ciasta pierniczki, złącz resztki ciasta w kulkę, ponownie rozwałkuj i wytnij pierniczki. Posmaruj rozmąconym jajkiem i ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach około 2 - 3 cm od siebie (pierniczki urosną).
Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez około 10 - 15 minut. Po wyjęciu z piekarnika pierniczki będą miękkie. Twarde pierniczki przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku przez 1-4 tygodnie.
Dekoruj przed podaniem, najlepiej jak już będą miękkie. Do dekoracji można użyć samego lukru lub zabarwić go w naturalny sposób sokiem z granatu lub buraka. Pierniczki można też dekorować roztopioną czekoladą i maczać w posypce cukrowej lub w wiórkach kokosowych.
Dzieciom z pewnością posmakuje również pyszny budyniowiec z kremem z dodatkiem gruszek oraz posypką z migdałów i kokosu. Delikatne, miękkie ciasto biszkoptowe polubi każdy maluch.
Budyniowiec z gruszką
Składniki:
Biszkopt:
Krem budyniowo-gruszkowy:
Posypka kokosowo-migdałowa:
Wykonanie:
Ubij pianę z białek, podczas ubijania dodaj powoli cukier i żółtka. Ponownie ubij a na koniec wsyp mąkę i proszek do pieczenia i znowu wszystko ubij. Piecz ok. 30 minut w temp. 180°C. Wystudzony biszkopt przekrój na pół.
Z mleka, cukru, mąki i margaryny ugotuj budyń. Umyte gruszki obierz, usuń gniazda nasienne i drobno pokrój. Wlej 2 łyżki wody, 2 łyżki soku z cytryny i praż na ogniu stale mieszając. Rozprażone gruszki dodaj do budyniu.
Na patelni roztop masło, dodaj cukier i wiórki kokosowe. Mieszając drewnianą łyżką smaż na niewielkim ogniu, aż posypka będzie złotawego koloru. Przełóż do całkowitego ostudzenia.
Przekrojony biszkopt przełóż masą budyniową, posmaruj również wierzch biszkopta. Posyp uprażonym kokosem lekko wciskając go w krem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2014.12.04 18:58
Uwielbiam smak wiórków kokosowych w cieście! Jak na razie mam w planach makowce i może serniczek jakiś.. co jeszcze, na razie nie mam pomysłu..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.