O tym i owymKategorie: Zainteresowania Liczba wpisów: 134, liczba wizyt: 562202 |
Nadesłane przez: Ulinka 13-03-2010 00:58
W ostatnim czasie przez nasze forum przetoczyły się burzliwe dyskusje, zdarzało się, że emocje brały górę nad rozsądkiem. Dochodziło, do spięć, niektórzy poczuli się urażeni, inni poczuli się winni. Dlaczego tak się stało? Otóż zapewne dlatego, że zabrakło nam umiejętności asertywnych.
Asertywność to bezpośrednie, uczciwe i stanowcze wyrażenie wobec innych swoich uczuć, postaw, opinii lub pragnień w sposób respektujący ich uczucia, postawy, opinie i pragnienia.
W zrozumieniu istoty asertywności pomóc mogą sformułowane przez Herberta Fenstreheima tak zwane prawa asertywne, które przytaczam poniżej:
1. Masz prawo do robienia tego, co chcesz - dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego.
2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie - nawet jeśli rani to kogoś innego - dopóty, dopóki Twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.
3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb - dopóty, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.
4. Istnieją takie sytuacje miedzy ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienia jej.
5. Masz prawo do korzystania ze swych praw.
Zachowania asertywne zwykle podnoszą naszą samoocenę. Herbert Fensterheim radzi:
Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie.
Jeżeli tak – jest to zachowanie asertywne.
Jeżeli nie - nie jest ono asertywne” .