Obowiązujące rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej gwarantują uczniom dyslektycznym prawa do:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 stycznia 2003 roku w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
Rozporządzenie to zakłada, że pomoc psychologiczna powinna obejmować zarówno dzieci „ryzyka dysleksji” w przedszkolu, jak i uczniów dyslektycznych w szkole, być prowadzona w formie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych w klasach terapeutycznych, małych grupach, a nawet indywidualnie. Konieczna jest zgoda rodziców i opinia z poradni.
Rozporządzenie MENiS z dnia 7 września 2004 roku dotyczy oceniania wewnątrzszkolnego oraz egzaminów zewnętrznych (sprawdzianu po szkole podstawowej, egzaminu gimnazjalnego, matury).
Obliguje ono szkołę i nauczycieli do dostosowania wymagań do możliwości dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a zatem również uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się czytania i pisania.
Aby uczeń z dysleksją mógł zdawać egzamin w warunkach dostosowanych do jego specjalnych potrzeb, powinien posiadać pisemną opinię z państwowej lub uprawnionej poradni niepublicznej.
Opinia ta musi:
Odniesienia:
Marta Bogdanowicz, Anna Adryjanek, Małgorzata Rożyńska - Uczeń z dysleksją w szkole
Nie masz konta? Zaloguj się, aby dzielić się z innymi swoją wiedzą.