Opublikowany przez: emka1007 2011-09-06 07:51:18
Białka, które znajdują się w zbożach noszą miano glutenu. Są one podstawą codziennego żywienia. Znajdują się w kaszkach, kleikach, chlebie, makaronie.
Nietolerancja glutenu to wytwarzane przez organizm przeciwciała. Może prowadzić do celiakii. Niektóre z objawow nietolerancji to: wzdęcia, biegunki, mały przyrost wagi, wymioty. Zdarza się, ż choroba przebiega teżbezobjawowo.
Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia alergii? Warto wprowadzać go do diety dziecka stopniowo, stosując tzw. ekspozycję na gluten.
Ekspozycja polega na oswajaniu organizmu z danym składnikiem. Najlepiej rozpocząć ją około 5-6 m.ż.
Jak podawać gluten?
U dzieci karmionych piersią ekspozycję na gluten warto podawać od 5 m.ż. Dzieci karmione mieszankami powinny dostawać go od momentu ukończenia pół roczku.
Na początku podajemy dziecku około 2-3 g produktu glutenowego na 100 ml posiłku.
Dla przykładu:
2-3g glutenu = 1-1,5 łyżki stołowej kaszki pszenno ryżowej
2-3g glutenu = 1 łyżka stołowa kaszy manny
Dawkę tą dodajemy np. do przecieru warzywnego, zupki lub deserku przez 2 miesiące.
Po upływie 2 miesięcy ekspozycji u dzieci karmionych piersią jeśli nie wystąpi reakcja alergiczna można już swobodnie podawaćprodukty zawierające gluten. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zaś, zwiększamy ekspozycję do dawki 6 g produktu glutenowego, czyli podwajamy ją. Po upływie kolejnych 2 miesięcy dziecko, które je mieszanką również może spożywać produkty glutenowe.
Pamiętać należy, aby kolejne produkty podawać stopniowo. Ulatwia to obserwację reakcji dziecka na gluten i pojawienia się ewentualnych stanów alergicznych.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
dagmara_84 2011.11.16 01:02
Mam spory problem z tym glutenem :) a to za sprawą poszukiwania go w różnych produktach
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.