Mama pracująca w ciąży ma specjalne prawa, a jednym z nich jest możliwość skorzystania z zasiłku chorobowego w wypadku zaistnienia okoliczności chorobowych. Jaka jest wysokość takiego zasiłku i ile można być na zwolnieniu w ciąży? Wyjaśniamy.
Zasiłek chorobowy w ciąży: jak długo można być na zwolnieniu?
Zdarza się, że lekarz ginekolog zdecyduje, że przyszła mama musi w ciąży więcej odpoczywać lub ma jednostkę chorobową kwalifikującą ją do skorzystania z zasiłku chorobowego w ciąży. Wówczas kobieta w ciąży może skorzystać łącznie aż z 270 dni zwolnienia, co w praktyce daje 9 miesięcy, czyli cały okres ciąży.
Zwolnienie lekarskie w ciąży może wystawić dowolny lekarz, jeśli choroba ciężarnej nie jest związana bezpośrednio z ciążą.
Ile wynosi zasiłek chorobowy w ciąży?
Niezależnie od tego, jaki lekarz wystawił kobiecie w ciąży zwolnienie lekarskie, jest ono płatne 100 procent. Czyli kobieta na zasiłku chorobowym w ciąży zachowuje prawo do swojego pełnego wynagrodzenia, w odróżnieniu od zwolnień chorobowych nie w czasie ciąży – płatnych 80 procent.
Kto wypłaca zasiłek chorobowy w ciąży?
Zasady wypłaty zasiłku chorobowego w ciąży są takie same, jak w przypadku innych chorób. Pierwsze 33 dni nieobecności w pracy kobiety w ciąży, która jest na zwolnieniu lekarskim, płaci pracodawca. Od 34 zobowiązanie to przejmuje natomiast ZUS. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku kobiet od 50. Roku życia, gdzie już od 15 dnia pierwszego zwolnienia lekarskiego przechodzi ono na rzecz ZUS-u.
CZYTAJ TEŻ >> Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka - ile wynosi i komu przysługuje?