Zaparcia u dziecka: domowe sposoby na zaparcia u przedszkolaka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Zaparcia u dziecka: domowe sposoby na zaparcia u przedszkolaka

Zaparcia u dziecka: domowe sposoby na zaparcia u przedszkolaka

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash

Zaparcia u dziecka powodują dyskomfort i złe samopoczucie. Zobacz, jak możesz spróbować je pokonać domowymi sposobami.

Zaparcia u przedszkolaka mogą pojawić się niespodziewanie i stać się przyczyną złego samopoczucia. Rytm wypróżnień u dziecka może się zmieniać w okresie dobowym, ale także pod wpływem różnych czynników zewnętrznych – jak stres, czy dieta. Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak rozróżnić, czy zaburzenie oddawania stolca u dziecka to już zaparcie. Znaleźliśmy także kilka domowych i skutecznych sposobów na zaparcia u dziecka. 

Zaparcia u dziecka: kiedy przedszkolak ma zaparcie?

Znasz swoje dziecko i wiesz najlepiej, ile pobytów w łazience na dobę będzie dla niego normą. Przyjmuje się, że dziecko powinno się wypróżniać minimum raz dziennie, ale bywają przedszkolaki, dla których rytm wypróżnień od zawsze był np. co drugi dzień. Dlatego zanim uznamy, że dziecko ma zaparcia, bacznie je obserwujmy i zwróćmy uwagę także na takie objawy zaparcia u dziecka, jak:

 - twarde i suche stolce,

- mniej niż 3 wypróżnienia tygodniowo,

- zwiększona perystaltyka jelit, która jednak nie daje wypróżnienia – kruczenie w brzuszku, przelewanie, gazy i wzdęcia,

- mniejszy apetyt,

- plamy na bieliźnie dziecka, które mogą wskazywać na zaleganie kału w końcowym odcinku jelita,

- chodzenie do toalety bez wypróżnienia.

Dlaczego dzieci mają zaparcia?

Powstanie zaparcia u malucha może wywołać przyczyna nagła – jak stres, czy lęk. Ale zaparcie u dziecka może też powstać w wyniku dłuższego procesu. Typowe przyczyny zaparć u dzieci to: alergie i nietolerancje pokarmowe – zwłaszcza nietolerancja mleka krowiego, błędy żywieniowe i dietetyczne. Zaparcia u małego dziecka mogą się również pojawić na początku nauki korzystania z nocnika lub toalety. Zaparcie u dziecka może się również pojawić w wyniku stresu, czy lęku przed łazienką.

Jeśli u dziecka pojawiają się zaparcia, zwróć przede wszystkim uwagę na jego dietę, która może zawierać zbyt małe ilości błonnika pokarmowego lub wody. Również wprowadzane nowych pokarmów do diety dziecka może się wiązać czasami z pojawieniem się zaparć u malucha lub zmianą rytmu wypróżnień.

Zaparcia u dziecka mogą również być objawem chorób, dlatego tę kwestię zdrowia dziecka warto zawsze skonsultować z lekarzem.

Domowe sposoby na zaparcia dla małych dzieci

W łagodzeniu objawów zaparć u przedszkolaka, zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Często bowiem na zaparcia u dziecka będą działać domowe sposoby:

- dbaj o błonnik w diecie dziecka. Zwróć uwagę, czy maluch je dużo owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa i płatków zbożowych. Zalecane spożycie błonnika w przypadku zaparć u dziecka to dzienną ilość błonnika odpowiadająca ich wiekowi plus 5 dodatkowych gramów błonnika. W przypadku okresowo występujących zaparć do pokarmów dziecka można dodawać rodzynki, czy suszone śliwki.

- nawadniaj dziecko! Picie odpowiedniej ilości wody pomoże zmiękczyć nieco stolec i ułatwić pasaż jelitowy, więc ograniczy to problem twardego i suchego stolca.

- wyeliminuj i maksymalnie ogranicz przetworzoną żywność i słodycze w diecie dziecka.

- dbaj o ruch u malucha.

- korzystajcie z toalety regularnie – zaproponuj dziecku np. codziennie po obiedzie posiedzenie 10 min w toalecie. Pomoże to wytworzyć nawyk u dziecka, a także sprawi, że łazienka przestanei być strasznym miejscem.

 CZYTAJ TEŻ >> Kiedy założyć dziecku czapkę: pory roku a ubieranie

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Anna K.
    Anna K.Ikona zgłaszania komentarza
    Czopki pomogły mi uporać się z zaparciami gdy byłam w ciąży, teraz jak moja córcia ma 3 lata i wystąpiły u niej problemy z wypróżnianiem to wiedziałam co zastosować aby jej szybko pomóc.
  • Awatar użytkownika Sabina - mama Frania
    Sabina - mama FraniaIkona zgłaszania komentarza
    my również stosowalismy czopki evaqu bambini gdy synek miał zaparcia. Nie było żadnego problemu z aplikowaniem. Czopki są naturalne, a więc bezpieczne dla dzieci. chociaż problem z uporczywymi zaparciami mamy za sobą to czopki wozimy w podróznej apteczce bo czasem jeszcze portafią o sobie przypomnieć
  • Awatar użytkownika Manadryna
    ManadrynaIkona zgłaszania komentarza
    czopki evaqu bambini świetnie radzą sobie z zaparciami. Są bezpieczne i naturalne. Działają w przeciągu kilku, kilkunastu minut po aplikacji. U mojej córki sprawdziły się rewelacyjnie