ZESPÓŁ METABOLICZNY - dotyczy już co czwartej Polki! Ważna jest szybka diagnoza! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

ZESPÓŁ METABOLICZNY - dotyczy już co czwartej Polki! Ważna jest szybka diagnoza!

Jesz posiłki w biegu? Zdarza Ci się sięgać po fast foody albo słodkie przekąski? Spędzasz wiele godzin przed komputerem, czy za kierownicą, a na odstresowanie sięgasz po alkohol, albo papierosy? Jeśli przytaknęłaś chociaż raz, dowiedz się czym jest zespół metaboliczny!

KROK 1 -  Cukier pod kontrolą

Przede wszystkim warto zbadać poziom cukru we krwi bo, mimo postępów w leczeniu, cukrzyca zajmuje piąte miejsce na światowej liście przyczyn zgonów. W Polsce cierpi na nią około 2 miliony osób, z czego połowa o tym nie wie, bo choroba przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Dlatego warto przynajmniej raz na trzy lata zrobić sobie badanie poziomu glukozy na czczo. Koszt jego wykonanie nie przekracza 10 zł Poza tradycyjnym pomiarem cukru we krwi na czczo, można też zrobić  dokładniejszy, ale i droższy (30-40 zł) pomiar wartości hemoglobiny glikowanej.

KROK 2 - Serce i mózg

Raz do roku, a najrzadziej raz na trzy lata, warto zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydy. Badanie to pozwala na wykrycie ryzyka zawału serca i udaru mózgu, a pamiętajmy, że choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonu Polaków. Statystyczna Polka żyje o 4 lata krócej niż Francuzka tylko ze względu na choroby sercowo-naczyniowe. Jeśli poziom cholesterolu jest zbyt wysoki, trzeba go obniżyć dietą i aktywnością fizyczną, a gdy to nie pomoże, lekami.  

KROK 3 - Bez żelaza ciężko

Kiedy zdecydujemy się zrobić badania diagnostyczne, warto za jednym razem wykonać ich jak najwięcej. Podstawowe badanie morfologiczne krwi służy do oceny ogólnego stanu zdrowia i stanowi podstawę rozpoznania m.in. niedoborów odporności czy infekcji, a także groźnych schorzeń krwi, m.in.  zaburzeń krzepnięcia i innych chorób. Pozwala też na zdiagnozowanie nękającej wiele pań anemii. Zmiana diety lub przyjmowanie żelaza w tabletkach podnosi jego poziom we krwi, co poprawia samopoczucie i likwiduje związane z jego brakiem dolegliwości.

KROK 4 - odpowiednie OB i CRP

Badanie OB i CRP pozwalają na wykrycie stanu zapalnego w organizmie, z tym że to drugie jest precyzyjniejsze, ale nieco droższe (10-20 zł). Ilościowe oznaczenie CRP za pomocą testu wysokiej czułości stało się też obecnie niezwykle precyzyjnym wskaźnikiempodwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej. Znaczne podwyższony poziom CRP może też wskazywać na zakażenia bakteryjne, wirusowe , pasożytnicze, grzybicze, zawał i nowotwory złośliwe.

KROK 5 - dodatkowo mocz

W trakcie badań laboratoryjnych warto też zbadać mocz. Pozwala to nawykrycie m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego, zwłaszcza że te przewlekłe mogą mieć niespecyficzne objawy.

Jak wygląda diagnostyka w ciąży? DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ!>>


Partnerem artykułu jest: