Opublikowany przez: paula_cy 2012-04-16 19:05:31
Niestety, w Polsce fizyczna aktywność osób w wieku 50+ nie jest zbyt popularna. Jeśli do tej pory uważaliście, że sport jest tylko dla młodych to najwyższa pora zmienić swoje nastawienie. Odpowiednia dawka ruchu zapewnia znaczne polepszenie jakości życia. Zapobiega ona przedwczesnemu starzeniu oraz powstawaniu i rozwojowi chorób cywilizacyjnych, a przede wszystkim poprawia nasze samopoczucie i wyzwala w nas pozytywną energię.
Ćwiczenia wykonywane przez seniorów powinny aktywizować organizm w czterech wymiarach:
Dzięki temu poprawie ulega nasz metabolizm, łatwiej zachować nam prawidłową wagę, usprawniamy pracę serca, a wykonywane przez nas czynności dnia codziennego staną się o wiele prostsze.
Niech więc wiosenne słońce i rozkwitająca przyroda będą motywacją do podjęcia aktywności fizycznej.
Poniżej kilka przykładów ruchowej aktywności idealnej dla seniorów. Z pewnością każdy wybierze z nich coś dla siebie.
Jazda na rowerze
Wycieczki rowerowe to nie tylko aktywność fizyczna, ale także idealny sposób na zapoznanie się z atrakcjami turystycznymi naszej okolicy. Możemy dotrzeć do miejsc, do których ciężko dojechać samochodem (np. ze względu na brak odpowiedniej drogi, parkingu) oraz takich, które są zbyt daleko by dojść pieszo. Warto więc zaplanować wycieczkę wcześniej zapoznając się z mapami naszego regionu oraz uwzględniając interesujące nas atrakcje.
Podczas jazdy na rowerze angażowane są prawie wszystkie mięśnie naszego ciała, jest to więc idealna forma ruchu dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy. Ponadto może być też istotnym elementem profilaktyki cukrzycy, chorób serca oraz osteoporozy. Stwierdzono również, że osoby uprawiające rekreacyjnie ten sport są bardziej odporne i mniej podatne na wszelakie infekcje.
Marsze oraz nordic walking
Tę formę ruchu można uprawiać całe życie. Nie wymaga ona od nas wielkiego wkładu finansowego oraz czasowego, opiera się na prostym naturalnym ruchu, który potrafi wykonać każdy z nas. Maszerować możemy praktycznie wszędzie oraz o każdej porze- nawet wybierając się po codzienne zakupy. Marsze są szczególnie polecane przy chorobach układu krążenia, zwłaszcza chorobach niedokrwiennych serca i nadciśnieniu, nadwadze oraz cukrzycy. Ostatnio bardzo popularne stało się maszerowanie z kijkami, czyli nordic walking. Ta forma ruchu przybyła do nas z krajów skandynawskich, początkowo jako trening dla narciarzy biegowych, z czasem jednak zyskał uznanie szerszego grona ćwiczących. Dzięki używanym kijkom angażujemy w marsz nie tylko kończyny dolne, ale także górną część ciała. Poprawiamy siłę ramion, zmniejszając obciążenie kolan, bioder czy pleców. Usprawniamy też układ oddechowy i układ krążenia. Kijki pomagają również w zachowaniu prawidłowej postawy ciała oraz zwiększają stabilność i ułatwiają utrzymanie równowagi, co jest szczególnie istotne dla osób starszych i otyłych. Dzięki zaangażowaniu górnej połowy ciała, podczas treningu nordic walking spalamy aż o 40% kalorii więcej niż podczas zwykłego marszu. Warto wspomnieć, że marsze mogą uprawiać także osoby po zawałach.
Taniec
Taniec poprawia naszą koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie, stanowi również świetną rozrywkę. Pozwala nawiązać nam nowe znajomości, nabrać pewności siebie oraz poprawić samopoczucie. Jest to także doskonała forma zajęć dla osób lubiących spędzać czas przy muzyce oraz osób towarzyskich. Taniec jest niezwykle przyjemną i nie obciążającą formą gimnastyki. Warto więc przejść się do najbliższego domu kultury, bądź domu seniora i sprawdzić czy są tam organizowane zajęcia taneczne.
Pływanie
Pływanie jest aktywnością angażującą prawie wszystkie grupy mięśni, a przy tym nie obciąża stawów, ryzyko kontuzji jest więc bardzo niewielkie. Systematyczne pływanie zwiększa wydolność płuc oraz zmniejsza ryzyko osteoporozy. Jest to także idealna forma ruchu dla osób cierpiących na choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, ponieważ wzmacnia mięśnie pleców oraz brzucha. Osoby nie potrafiące pływać mogą skorzystać z zajęć wodnego aerobiku, czyli ćwiczeń w wodzie z wykorzystaniem przyrządów takich jak: pasy wypornościowe, makarony bądź piłki.
Przede wszystkim bezpieczeństwo
Ważne jest by podczas ćwiczeń monitorować reakcje naszego organizmu- dokonywać pomiaru tętna oraz pomiaru ciśnienia. Należy także przestrzegać zaleceń i ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych wydanych przez naszego lekarza. Pamiętajmy również o tym by podczas ćwiczeń nie zmieniać gwałtowanie pozycji, nie wykonywać ćwiczeń na bezdechu oraz wymagających zbyt długiego napięcia mięśni. Wszelką aktywność należy również uzupełniać ćwiczeniami relaksacyjnymi oraz oddechowymi.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.