Więcej czasu na obiad - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Więcej czasu na obiad

Więcej czasu na obiad

Autor zdjęcia/źródło: dłuższa przerwa na posiłek@flikr.com/TaylorHerring

Dzieci z krakowskich szkół, dzięki apelacji Federacji Polskich Banków Żywności być może zyskają dodatkowe minuty na przerwę obiadową. Argument za jej przedłużeniem Federacja uzasadnia w swoim raporcie tym, że dzięki dłuższym przerwom dzieci będą jadły zdrowiej i mniej jedzenia będzie się marnowało.

Postulat o wydłużenie przerwy do 30 minut Federacja zgłosiła podczas konferencji  prasowej w szkole podstawowej nr 109 w Krakowie. Apel został skierowany do dyrekcji  wszystkich szkół, gdyż to one decydują o harmonogramie pracy w swoich placówkach. Szkoła podstawowa 109 to jedna z nielicznych szkół, gdzie przerwa obiadowa trwa 25 minut, a dzieci z klas od I-szej do III – ciej na stołówkę chodzą po skończonych lekcjach, więc na zjedzenie mają tyle czasu ile potrzebują – relacjonowała dyrektor szkoły Renata Rausińska

Posiłki szkolne w "niedoczasie"

W Warszawie więcej niż 25 minut na zjedzenie posiłku mają dzieci w 8 proc. szkół podstawowych, a powyżej 30 minut - w 4 proc. szkół. W Krakowie również trudno znaleźć taką szkołę.
Obowiązująca obecnie  w większości szkół 20-minutowa przerwa jest stanowczo za krótka i dzieci zostawiają na talerzach jedzenie. Podobno w Holandii dzieci mają na  zjedzenie posiłku 30 minut, gdy  w Wielkiej Brytanii, Austrii i Danii czas dzieciom dany to 50 minut, a w Hiszpanii aż półtorej godziny. Badania i doświadczenia z  krajów, gdzie przerwy obiadowe są dłuższe, wskazują, że podczas dłuższej przerwy zmniejsza się marnowanie przede wszystkim warzyw i owoców, których zjedzenie dzieci  zostawiają na koniec posiłku.

Niepokojące statystyki

A oto przeprowadzone na zlecenie Federacji Polskich Banków Żywności  dla MillwordBrown 2015 statystyki dotyczące opinii Polaków na temat marnotrawstwa wśród uczniów żywności. 72% respondentów uważa, że dzieci w szkole nie szanują jedzenia, z kolei 68% z badanych uważa, że stanowi to problem. Za wprowadzeniem działań zmierzających  do ograniczenia marnowania żywności przez uczniów i stołówki szkolne opowiedziało się aż 91% badanych. Zdaniem nauczycieli uczniowie często wyrzucają jedzenie. 84% uczniów zastępuje je słodyczami, 70% nie smakuje to, co przygotują im rodzice, natomiast 50% uczniów jest niezadowolonych ze stołówkowych posiłków. Tak niepokojące statystyki mogą być przyczyną wielu popełnianych błędów. Jednym z nich z pewnoscią są zbyt duże porcje przygotowywane dzieciom do szkoły, jak twierdzą nauczyciele.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Komponujemy lunchbox ucznia>>

Pielęgnuj wspólne rodzinne posiłki>>

 









Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Racja. dzieciaki jedzą w różnym tempie. Dobrze że to zauważono.