Ważne dla ciężarnych! ZMIANY w Kodeksie pracy – czego możemy się spodziewać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Ważne dla ciężarnych! ZMIANY w Kodeksie pracy – czego możemy się spodziewać?

Ważne dla ciężarnych! ZMIANY w Kodeksie pracy – czego możemy się spodziewać?

Autor zdjęcia/źródło: Zmiany w Kodeksie pracy – czego możemy się spodziewać?; Zaprojektowane przez Freepik

Komisja Kodyfikacyjna zakończyła projekt zmian w Kodeksie pracy. Zapisy wzbudzają wiele kontrowersji i skorzystają na nich przede wszystkim pracodawcy. Czy pracownicy mają się czego obawiać?

Propozycje ekspertów z Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy dotyczą m.in. zmian w umowach o pracę, urlopach i zwolnieniach. Komisja wskazuje, że obecnie obowiązujący Kodeks pracy ma ponad 40 lat i był wielokrotnie nowelizowany – jest dokumentem archaicznym i krytykowanym. Jednak specjaliści alarmują, że nowy projekt również ma wiele mankamentów. Propozycje Komisji Kodyfikacyjnej trafiły do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Teraz pracować będzie nad nimi resort, a później ewentualnie Sejm zadecyduje o ostatecznym kształcie nowego prawa.

Zmiany w Kodeksie pracy

Możliwość zwolnienia kobiety w ciąży

Komisja proponuje, aby ciężarnych kobiet które zatrudnione są na umowach o zastępstwo oraz w firmach zatrudniających do 10 pracowników, nie chronić już w sposób szczególny przed zwolnieniem. Obecne przepisy nie pozwalają wypowiedzieć umowy kobiecie spodziewającej się dziecka. Ten niepokojący zapis umożliwiłby zwolnienie kobiety w ciąży, jeżeli zgodę na to wyrazi Państwowa Inspekcja Pracy.

Zakaz pracy na podstawie umów cywilnoprawnych

Projekt Komisji Kodyfikacyjnej zakłada wprowadzenie ograniczeń w zawieraniu umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia i umowy o dzieło. Na podstawie tych umów mogliby pracować jedynie specjaliści, których płaca wynosi minimum pięć średnich krajowych oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Zapis utrudniłby życie szczególnie ludziom wykonującym projekty dla wielu firm, którzy nie chcą pracować na etacie.

Nowe rodzaje umów o pracę

W związku z ograniczeniami w zawieraniu umów cywilnoprawnych pojawią się:

  •  umowa o pracę sezonową,
  •  umowa o pracę dorywczą,
  •  umowa o prace nieetatową.

Nie wiemy jeszcze dokładnie na jakich zasadach miałoby polegać zatrudnienie na tego typu umowach. Natomiast nie byłaby tu stosowana szczególna ochrona przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę, co mogłoby skutkować dla pracownika bardzo krótkim okresem wypowiedzenia (do kilku dni).

Rozmowa o przyczynach zwolnienia

Pracodawcy zatrudniający więcej niż 10 pracowników będą zobowiązani powiadomić pracownika o zamiarze rozwiązania z nim umowy oraz przeprowadzenia rozmowy na temat powodów zwolnienia. W czasie spotkania „zagrożony” pracownik będzie miał okazję przekonać pracodawcę do zmiany opinii. Od momentu rozmowy, pracodawca będzie miał jeszcze 7 dni na ostateczną decyzję.

Dłuższy urlop wypoczynkowy

Urlop wypoczynkowy wynosiłby 26 dni dla wszystkich pracowników, bez względu na staż pracy. Pracownik byłby zobowiązany wykorzystać go w roku, za który mu przysługuje (jedynie w wyjątkowych przypadkach urlop mógłby być wykorzystany do końca I kwartału roku następnego).


ZOBACZ TAKŻE:

Mieszkanie Plus – zmiany w rządowym programie! >>

Wychowanie do życia w rodzinie – od września zmiany w programie zajęć! >>