Wady zgryzu u dzieci i pielęgnacja zębów - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Wady zgryzu u dzieci i pielęgnacja zębów

Wady zgryzu u dzieci i pielęgnacja zębów

Autor zdjęcia/źródło: mat. promocyjne

Już od najmłodszych lat dziecka masz wpływ na kształtowanie się jego zębów i możesz uniknąć wady zgryzu. Jak pielęgnować zęby maluszka, aby w przyszłości cieszyć się jego pięknym uśmiechem i zapobiec wizytom u ortodonty?

Zgryz dziecka zaczyna kształtować się już w życiu płodowym. Wtedy również powstają zawiązki zębów mlecznych oraz stałych i tworzy się żuchwa. Na prawidłowy rozwój tych części ciała maluszka w czasie ciąży ma wpływ dieta przyszłej mamy, która powinna być przede wszystkim bogata w wapń. Gdym maluch się rodzi jego żuchwa jest cofnięta i dopiero wraz z pojawianiem się kolejnych ząbków ustawia się ona we właściwej pozycji. W tym czasie bardzo ważna jest prawidłowa pielęgnacja zębów dziecka, która może uchronić malucha od wady zgryzu.

Przyczyny powstawania wady zgryzu

Wady zgryzu uwidaczniają się u dzieci najczęściej około 7. roku życia, jednak na ich powstanie ma wpływ pielęgnacja zębów już przed pojawieniem się pierwszego z nich oraz nawyki higieniczne, których nauczysz swoje dziecko. Na nieprawidłowe kształtowanie się zgryzu dziecka ma wpływ: niewłaściwe układanie do snu, zbyt długie ssanie smoczka, ssanie kciuka lub dolnej wargi, oddychanie przez usta, gryzienie twardych przedmiotów.

Wady zgryzu – czym grozi zaniedbanie pielęgnacji zębów dziecka?

Wady zgryzu to nie tylko defekt kosmetyczny, który wpływa na wygląd dziecka, ale przede wszystkim problem zdrowotny bardzo uciążliwy w jego dalszym życiu. Takie wady w konsekwencji mogą być przyczyną błędów wymowy, seplenienia. Prowadzą także do chorób dziąseł, próchnicy, a nawet problemów trawiennych spowodowanych niewłaściwym gryzieniem i połykaniem zbyt dużych kawałków pokarmu. Nieprawidłowe ustawienie zębów sprawia, że są one bardziej podatne na uszkodzenia. Powoduje także problemy psychologiczne związane z widocznymi zmianami w wyglądzie twarzy, przez które dziecko może mieć obniżoną samoocenę. Na szczęście wszystkim tym wadom da się zapobiec stosując odpowiednią profilaktykę i dbając o zdrowy uśmiech malucha jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka.

Pielęgnacja zębów dziecka

Już u niemowlaka prawidłowa pielęgnacja jamy ustnej to podstawa. Dziecku w czasie codziennych czynności higienicznych należy przemywać dziąsła gazikiem zwilżonym w letniej wodzie lub naparze z rumianku. W ten sposób przyzwyczaisz malucha do tego, że dbasz o jego buzię, a dziecko nauczy się ją otwierać w czasie tych czynności, co znacznie ułatwi i wyrobi w maluchu nawyk pielęgnacji jamy ustnej w przyszłości.

  • Pasta dla niemowlaka - Gdy pojawi się pierwszy ząbek możesz już użyć specjalnej pasty do zębów dla niemowląt. Tak małe dziecko nie powinno jeszcze stosować past z fluorem, ponieważ nie potrafi ono jej wypluć, a zbyt duża ilość fluoru w organizmie może być niebezpieczna. Użyj więc pasty do zębów dla niemowląt np. Nenedent-baby, która zamiast fluoru zawiera żel krzemowy. Delikatnie czyści on zęby malucha, a zawarty w paście ksylitol zapobiega rozwojowi próchnicy. W zestawie z pastą znajdziesz silikonową szczoteczkę, którą delikatnie wymasujesz pierwsze ząbki i dziąsła malca. Takiej pasty dla dzieci możesz używać nawet do 4. roku życia.

  • Pasta dla dzieci - Dzieci od 4. roku życia mogą już używać pasty dla dzieci z fluorem, który wzmacnia szkliwo zębów. Uważaj jednak, żeby na szczoteczkę nie nakładać zbyt dużo pasty. Jej ilość powinna odpowiadać wielkości ziarna grochu. Tyle wystarczy, aby maluch mógł umyć zęby i zapobiegnie połknięciu pasty przez dziecko.
  • Szczoteczka malucha - Gdy malec jest już w stanie samodzielnie trzymać szczoteczkę kup mu taką w kształcie pierścienia. Będzie mógł ją łatwo chwycić w dłoń. Pamiętaj, że szczoteczka dla dziecka musi mieć mała główkę i miękkie włosie. Mycie zębów u dziecka zaczynaj od przednich ząbków i przechodź do tylnych.

Wizyta u dentysty

Aby uniknąć wady zgryzu u dziecka stosuj powyższe zabiegi, ale nie zapominaj o wizycie u specjalisty. Kontrola zębów malucha powinna się odbyć w okresach, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze ząbki, a później przy wymianie ich na zęby stałe.

  • Między 3. a 6. rokiem życia, gdy u dziecka są już wszystkie zęby mleczne.
  • Między 7. a 9. rokiem życia, gdy maluch wchodzi w pierwszy etap wymiany zębów mlecznych na stałe – wyrastają stałe zęby trzonowe i siekacze.
  • Między 10. a 12. rokiem życia, gdy następuje drugi etap wymiany zębów mlecznych na stałe – wyrastają stałe zęby przedtrzonowe i kły.

Pielęgnacja jamy ustnej malca jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka, nauka właściwych nawyków higienicznych i wizyty kontrolne u stomatologa pozwolą na uniknięcie wady zgryzu u dziecka. Dzięki temu maluch będzie mógł się cieszyć pięknym, zdrowym uśmiechem również w dorosłym życiu.

 ZOBACZ TAKŻE:

Próchnica u dzieci - uczymy mycia zębów >>

Kiedy dziecko boi się dentysty... - jak zapobiegać próchnicy u dzieci? >>

 Partnerem artykułu jest:

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U nas smoka wcale nie było.. a o tym układaniu do snu nie wiedziałam że też ma wpływ..
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    nawet seplenienie, moze spowodować, że będa w przysżłości wady zgryzu!