Twoje dziecko śpi z otwartą buzią? To niebezpieczne! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Twoje dziecko śpi z otwartą buzią? To niebezpieczne!

Twoje dziecko śpi z otwartą buzią? To niebezpieczne!

Autor zdjęcia/źródło: dziecko śpi z otwartą buzią @ pixabay.com

Sprawdzanie czy dziecko oddycha podczas snu to nawyk, a czasem nawet obsesja niemal każdego rodzica. Gdy się upewnimy, że maluch oddycha jesteśmy o niego spokojni. Warto jednak zwrócić także uwagę w jaki sposób to robi, ponieważ spanie z otwartą buzią może być dla malca niebezpieczne.

To nos jest przeznaczony do wdychania powietrza, a nie usta. Nos pełni funkcję filtra, który oczyszcza i nawilża wdychane powietrze. Gdy oddychamy ustami jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i choroby jamy ustnej. Oczywiście zdarza się, że np. gdy mamy katar oddychamy ustami, bo nos jest zatkany. Jest to jednak sytuacja przejściowa i krótkotrwała. Problem pojawia się, gdy dziecko przez większość czasu ma otwartą buzię. Najlepiej możemy to zaobserwować w czasie snu, bo wtedy jest to odruch bezwarunkowy i niewymuszony. Jeśli zauważysz, że Twój malec często śpi z otwartą buzią zgłoś się z nim do lekarza. Im szybciej zaczniesz działać tym większa szansa na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych i behawioralnych.

Czym grozi spanie z otwartą buzią?

Otwarte usta podczas snu u dziecka mogą być oznaką bezdechu sennego. Podczas snu ściany gardła wiotczeją i zwężają się powodując problemy z oddychaniem, prowadzi to do niedotlenienia i wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Spanie z otwartymi ustami sprawia, że szczęka i język są w nieprawidłowej pozycji. Dziecko cały czas rośnie i się rozwija, dlatego następstwem tych nieprawidłowości jest deformacja żuchwy i jamy ustnej. Powoduje to zmiany w wyglądzie twarzy, wydłużenie jej, nierównomierny rozwój obu stron twarzy. Prowadzi również do niewłaściwego ułożenia zębów, ścierania się ich, chorób dziąseł oraz próchnicy.

Otwarta buzia a ADHD

Długotrwałe spanie z otwartymi ustami znacznie obniża jakość snu co prowadzi do problemów w zachowaniu, kłopotów w nauce oraz zahamowania wzrostu i rozwoju dziecka. Problemy behawioralne dziecka często mylone są z objawami ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, ponieważ są one do nich bardzo podobne. W obu przypadkach dziecko nie potrafi się skoncentrować, jest nadpobudliwe i impulsywne.

Związek jakości snu z objawami przypominającymi ADHD odkryła i swoje badania opublikowała w czasopiśmie "Pediatrics" w 2012 roku profesor medycyny rodzinnej i społecznej Karen Bonuck z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku. Przeanalizowała ona sen 11 tys. osób, a z badań wynikło, że osoby chrapiące, mające bezdech senny i oddychające przez usta w czasie snu miały o 40-100 proc. więcej objawów przypominających ADHD niż te, które nie miały problemów ze snem.

Jeśli więc Twój maluch śpi z otwartymi ustami nie ignoruj tego problemu. Zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Tylko wczesna interwencja zapobiegnie rozwojowi nieprawidłowości i pozwoli na uniknięcie poważnych następstw związanych z oddychaniem dziecka ustami. Czy Wasze maluchy śpią z otwartymi ustami?

 

ZOBACZ TAKŻE:

Najnowsze badania: pochwały dla dziecka, które rodzą oszustwa>>

Zespół dziecka potrząsanego – skutki mogą być tragiczne!>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika mojniemowlak
    mojniemowlakIkona zgłaszania komentarza
    [url]https://www.mojniemowlak.pl/dziecko-spi-z-otwarta-buzia/[/url] https://www.mojniemowlak.pl/dziecko-spi-z-otwarta-buzia/
  • Awatar użytkownika mojniemowlak
    mojniemowlakIkona zgłaszania komentarza
    jest wiele przyczyn od przeziębień, związany język niemowlaka, po alergie czy zatkany nosek - warto przeczytać kompendium na temat dlaczego dziecko śpi z otwarta buzia oraz co to może oznaczać : https://www.mojniemowlak.pl/dziecko-spi-z-otwarta-buzia/
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    O bardzo ciekawe. Nie wiedziałam. .