Opublikowany przez: Mela134 2017-02-07 13:45:42
Autor zdjęcia/źródło: Trzydniówka u dzieci@flikr.com/Ted Johnson
Wywołuje ją wirus, a pierwsze jej objawy pojawiają się po 10-14 dniach od kontaktu z chorym. Trzydniówka u dzieci rozprzestrzenia się drogą kropelkową i mogą na nią też zapaść dorośli. Chory zaraża już na tydzień przed pojawieniem się objawów. Nie jest to choroba bardzo zaraźliwa, więc nie dochodzi do epidemii. Trzydniówki nie da się uniknąć i nie ma skutecznych metod przeciwdziałania jej. Choruje się na nią tylko raz, a jej przebycie daje maluchowi na całe życie odporność.
Nagle pojawia się gorączka bez żadnych oznak choroby. Maluch staje się ospały, rozpalony i traci humor. Może także wystąpić biegunka i zaczerwienienie gardła, powiększenie węzłów chłonnych albo ból ucha. Jednak najczęściej jest tak, że dziecko chętnie je i ma ochotę na zabawę, a o tym, że nie wszystko jest w porządku, świadczy wyłącznie jego rozpalone czoło. Wysoka temperatura ustępuje po trzech dniach, choć niekiedy przeciąga się do czterech lub pięciu. Wraz ze spadkiem temperatury na ciele dziecka pojawia się wysypka, która po kilku do kilkunastu godzin znika. Różowe plamki najczęściej pokrywają szyję i tułów, a także brzuch i klatkę piersiową. Niekiedy obejmuje też pośladki i uda. Pojawienie się wysypki daje pewność, że mieliśmy do czynienia właśnie z trzydniówką, jednak zdarza się, że rumień nagły przebiega bez wysypki.
Nawet, gdy już wiesz, że dziecko ma trzydniówkę nie ignoruj wizyty u lekarza. Gorączka może zwiastować poważniejsze choroby jak anginę czy zapalenie ucha. Przy trzydniówce możesz jedynie łagodzić objawy gorączki. Ulżysz dziecku zmęczonemu gorączką i złagodzisz wysokie skoki temperatury. Zbyt duże skoki gorączki mogą doprowadzić do drgawek.
Przy drgawkach połóż dziecko na boku, rozluźnij ubranie, usuń z otoczenia przedmioty, o które mógłby się uderzyć i podaj relanium we wlewce doodbytniczej. Poproś kogoś, żeby zadzwonił na pogotowie, natomiast jeśli jesteś z maluchem sama, zrób to dopiero wtedy, gdy atak minie, gdyż od dziecka, które ma drgawki, nie wolno odchodzić.
Krótkotrwały napad drgawek na ogół nie powoduje żadnych następstw. Jednak zawsze po ataku lekarz powinien zbadać dziecko na wszelki wypadek. Gdy temperatura przekracza 38 st.C. podaj dziecku leki przeciwgorączkowe - paracetamol lub ibuprofen. Pamiętaj, że małym dzieciom nie wolno podawać aspiryny! Dawkę leku dobierz do wieku, kierując się instrukcją w ulotce, a najlepiej zaleceniami lekarza. Możesz też stosować zimne okłady na kark, czoło i łydki lub kąpiel chłodzącą w wodzie o 2 st.C. niższej niż temperatura ciała dziecka. Po kąpieli ubierz malca lekko, nie przegrzewaj go. Jeśli się spoci, zmień ubranie. Dziecku należy podawać dużo płynów w pokojowej temperaturze, a gdy karmisz je piersią dawaj mu pokarm częściej niż zwykle, nawet gdy się jego nie domaga. Podczas choroby dziecko nie musi koniecznie leżeć w łóżku, ale musisz uważać, aby się nie forsowało. Regularnie wietrz mieszkanie i utrzymuj temperaturę w pomieszczeniu 19-20 st.C. Im młodsze dziecko, tym bardziej jest po chorobie osłabione. Staraj się więc, żeby w pierwszym tygodniu po wyzdrowieniu nie miało kontaktu z osobami chorymi, nie zmarzło ani się nie zgrzało.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.