Podwyższona temperatura to zazwyczaj pierwszy sygnał, że w organizmie toczy się stan zapalny. Dlatego monitorowanie temperatury noworodków jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala wykryć wszelkie infekcje i zdusić je w zarodku. Warto jednak mieć na uwadze, że w wypadku niemowlaków częściej niż u dorosłego człowieka spotyka się wahania temperatury. Mały organizm wciąż się „dostraja”, a skutkiem tego mogą być niewielkie zmiany w temperaturze ciała. Dlatego jeśli skoczy ona o pół stopnia w górę, nie należy się martwić. Dopiero temperatura noworodka powyżej 37,5 stopnia Celsjusza powinna zaalarmować opiekuna. Każdy taki stan podgorączkowy należy skonsultować z lekarzem.
Jaki termometr dla dziecka wybrać?
Aby móc właściwie i regularnie monitorować temperaturę, konieczna jest inwestycja w dobry termometr dla niemowlaka. Jak go wybrać? Na rynku można znaleźć szeroki przekrój urządzeń, wśród których można wyodrębnić następujące kategorie:
- termometr paskowy – to łatwy w użyciu termometr dotykowy do wielokrotnego użycia. Należy jednak pamiętać, że nie jest tak dokładny, jak wersje elektroniczne.
- termometr szklany – gwarantuje dużą dokładność, jednak wymaga stosunkowo długiego czasu pomiaru, dlatego niekoniecznie sprawdzi się w przypadku najmłodszych dzieci.
- termometr elektroniczny dotykowy lub bezdotykowy – wariant elektroniczny dotykowy gwarantuje większą dokładność i szybki wynik. Najwygodniejszy w stosowaniu jest jednak termometr bezdotykowy, którego nie trzeba przytykać do ciała dziecka. Właśnie to najczęściej stanowi największy problem dla rodziców – maluch wierci się i protestuje przeciwko wykorzystaniu termometru. Świetnym rozwiązaniem jest bezdotykowy termometr douszny na podczerwień, który daje bardzo dokładny wynik w zaledwie kilka sekund.
- termometr w smoczku – eliminuje wszystkie problemy związane z mierzeniem temperatury u dziecka. Wystarczy umieścić smoczek w ustach malucha, by po chwili uzyskać wynik. Przyrząd ten do złudzenia przypomina zwykły smoczek, choć z przodu znajduje się na nim niewielki wyświetlacz pokazujący temperaturę.
Jak mierzyć temperaturę niemowlakowi?
Niektóre z modeli dotykowych termometrów dla dziecka można wykorzystać na kilka sposobów i zmierzyć temperaturę w ustach, w uchu bądź w odbycie, a w przypadku termometrów paskowych także na czole. W instrukcji powinien być również podany zakres prawidłowej temperatury w zależności od miejsca pomiaru.
Długość niezbędnego kontaktu dotykowego urządzenia ze skórą dziecka zależy od danego modelu termometru. Podobnie jest z czasem oczekiwania na wynik. Który termometr najszybciej poradzi sobie z pomiarem? Zdecydowanie termometr douszny na podczerwień, który daje wynik niemal od razu. W przypadku standardowego pomiaru termometrem dotykowym elektronicznym trzeba zazwyczaj poczekać przynajmniej kilkanaście sekund.
Gdy dziecko gorączkuje, należy wyznaczyć stałe pory i mierzyć jego temperaturę o tej samej godzinie np. rano i w porach wieczornych. Pozwoli to na porównywanie wyników i uzyskanie miarodajnego oglądu rozwoju stanu zapalnego.