Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
Emeryci i renciści z UTW to w 50 procentach osoby z wyższym wykształceniem, w 40 proc. ze średnim, a tylko w 3 proc. z zawodowym lub podstawowym. Wszyscy studenci przychodzą jednak na wykłady tak samo głodni wiedzy.
— Nasi studenci to osoby, które czynnie przeżyły życie — mówi Janusz Adamus, prezes UTW. — Są z nami byli nauczyciele, przedstawiciele oświaty, lekarze i profesorowie. Po tak aktywnym życiu ich umysły nie chcą jeszcze odpoczywać.
Uczą się pływać i korzystać z komputera
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie zaczął działalność w październiku 1995 roku. Dziś liczy już ponad 1200 członków. Zarówno wykładowcy, jak i władze uczelni są wolontariuszami. Uczelnia oferuje wiele możliwości. — Mamy wykłady z zakresu nowinek naukowych, medycyny, czy wiedzy o Unii Europejskiej — wylicza Danuta Jamiołkowska, która czuwa nad realizacją programu UTW. — Są też lektoraty języków obcych, informatyka, a także zajęcia ruchowe.
— Niektóre panie, dopiero korzystając z naszych zajęć na basenie, nauczyły się pływać — opowiada też Janusz Adamus. — To fascynujące, że w starszych ludziach drzemie jeszcze tak ogromny, niewykorzystany potencjał wiedzy i umiejętności.
Nie zamykają się w domach
Danuta Jamiołkowska twierdzi, że uniwersytet nie tylko ustawicznie kształci ludzi starszych, ale przede wszystkim rozwija w nich nowe pasje. Wykłady obejmują bowiem najważniejsze dziedziny wiedzy, a reszta zawiera się w kołach zainteresowań. Studenci tworzą koła literackie, malarskie, podróżnicze, czy astronomiczne. — Z przyjemnością patrzę na to, jak w starszych ludziach ujawniają się talenty — mówi Danuta Jamiołkowska. — Wcześniej nie zdawali sobie nawet sprawy z tego, że je mają. Niektóre panie na przykład nigdy nie śpiewały, a teraz występują razem z chórem. Nasza działalność mobilizuje ludzi do tego, żeby nie zamykali się w czterech ścianach i wychodzili z domów. Zamiast okupować gabinety lekarskie, rozwijają się i dbają o siebie.
— Panie przychodzą na wykłady elegancko ubrane i ładnie uczesane — mówi Krystyna Rzosińska z UTW. — Potem idą z koleżankami na kawę, czy spacer po lesie. Nawet nasza najstarsza studentka, 90-letnia Janina Chruszczyńska tańczyła w najlepsze na balu jubileuszowym. Nasi słuchacze mają potrzebę spotykania się z ludźmi, rozmawiania z nimi. Ten smutny wiek emerytalny zamienia się dla nich w złotą jesień życia. I właśnie to daje nam siłę do pracy.
Warmińsko-Mazurski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie otrzymał nominację w konkursie na najlepszą usługę regionalną za ustawiczne kształcenie ludzi starszych.
Organizatorem konkursu na najlepszy produkt i usługę jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, a współorganizatorami "Gazeta Olsztyńska" i Polskie Radio Olsztyn. Jury wybierze najlepsze, ich zdaniem, produkty i usługi, jesienią.
Czytelnicy i internauci mają głos doradczy, kupony ukazują się w każdą środę w GO.
Wszystkie nominowane firmy można znaleźć na stronie www.finanse.wm.pl. Tam można także głosować na swoich faworytów.
Edyta Hołdyńska