TAK czy NIE: Nie wolno jeść po godz. 18 bo się przytyje? DIETETYK wyjaśnia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

TAK czy NIE: Nie wolno jeść po godz. 18 bo się przytyje? DIETETYK wyjaśnia

TAK czy NIE: Nie wolno jeść po godz. 18 bo się przytyje? DIETETYK wyjaśnia

Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Jason Briscoe/ Unsplash

Jednym z największych mitów zakorzenionych i często powtarzanych, jest twierdzenie „Nie wolno jeść kolacji po godz. 18”. To prawda? Zobacz, co na to dietetyk.

Według wielu utarło się, że wpłynie to negatywnie na masę ciała, może przyczynić się do jej zwiększenia, bądź też skutecznie utrudniać gubienie zbędnych kilogramów podczas redukcji. Będąc dietetykiem wielokrotnie słyszałem ten mit.

Moi pacjenci powtarzali te słowa jak mantrę. Często osoby takie kładąc się spać z pełnym żołądkiem tłumaczyły sobie to w taki sposób, iż pokarm nie zdąży się strawić i w nocy zostanie przekształcony w tkankę tłuszczową. Nic bardziej mylnego!

To wolno, czy nie wolno jeść po 18?

Co tak naprawdę odpowiada za to, czy będziemy efektywnie gubić kilogramy? Co wpływa na to, że przybieramy na wadze? Odpowiedź jest dużo bardziej prozaiczna niż wielu szamanów dietetyki zakładało. Fundamentalny wpływ na zmianę naszej wagi ma przede wszystkim ILOŚĆ DOSTARCZONYCH KALORII.

Daleko, daleko z tyłu, choć nie bez znaczenia, jest ilość i pora spożywanych posiłków. Zakładając, że czyjś dzień kończy się np. o pierwszej w nocy, nie wyobrażam sobie zalecać takiej osobie zjedzenie kolacji przed godziną 18. Jednym z najważniejszych czynników przy doborze pory ostatniego posiłku jest godzina, o której idzie spać. Zaleca się, aby ostatni posiłek spożyty był 2-3 godziny przed snem.

Ale, co jeżeli zjemy pół godziny przed snem? Przytyjemy? Nie, ale zasypiając krótko po zjedzeniu ostatniego posiłku możemy pogorszyć swoją jakość snu, co może wpłynąć bezpośrednio na pogorszenie naszych procesów regeneracyjnych. Jeszcze inaczej ma się kwestia ostatniego posiłku u osób trenujących wieczorną porą, ale o tym innym razem.

Najczęściej u osób powtarzających ten MIT, że nie wolno jeść po 18, problem leży zupełnie gdzie indziej. To nie pora kolacji wpływa na pseudo zwolnienie metabolizmu (podstawowa przemiana materii jest taka sama w ciągu dnia), a zazwyczaj złe nawyki tych osób.

Nawet jeżeli w ciągu dnia trzymają się swoich założeń dietetycznych najczęściej podczas wywiadu okazuje się, że mają oni skłonności do pochłaniania dodatkowych kalorii na wieczór podczas np. oglądania filmów. W ujęciu całego dnia zachowanie to skutkuje zwiększeniem puli kalorii spożytych w ciągu doby. W efekcie zamiast zachować ujemny bilans kaloryczny, przekraczają one swoje zapotrzebowanie, które to będzie wpływało na problemy z wagą.

Paweł Lisewski, dietetyk MedFood

Chcesz zbilansować swoją dietę i odżywiać się zdrowo? Zarezerwuj wizytę w Bydgoszczy - tel. 514 084 888 lub poradnia@medfood.com.pl

CZYTAJ TEŻ:

>> Najpopularniejsze diety odchudzające - czy działają?