Szukam niani - jak znaleźć najlepszą? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Szukam niani - jak znaleźć najlepszą?

Opowieści matek, które po macierzyńskich urlopach wracają do pracy i opowiadają jak poszukiwały odpowiedniej dla dziecka niani brzmią mało prawdopodobnie, a jednak coś w tym musi być, bo często się powtarzają. Chodzi tu o nieosiągalną nianię do dziecka, która jak już się znajdzie to okazuje się, że krzyczy na dziecko, bije je i poi uspokajającym syropem.

Szukam niani - jak znaleźć najlepszą?

Autor zdjęcia/źródło: flikr.com/Gonzalo Malpartida

Takie opowieści nie nastawiają optymistyczne i wielu rodziców którzy stoją przed faktem zatrudnienia niani, w każdej kandydatce doszukują się ukrytych wad. W takiej sytuacji poszukiwania mogą trwać nawet  miesiącami. Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że w opiekunce do dziecka nie znajdziesz swojego sobowtóra, który w ciągu dnia zastąpi ciebie. Niania musi być dobra a nie idealna, bo takiej po prostu nie ma.

Jak  i gdzie szukać niani?

Warto zacząć od zapytania rodziny i znajomych, może nam polecą kogoś zaufanego.  Kandydatki  szukaj wśród najbliższych. Może była niania kilkuletniego dziecka twojej przyjaciółki przyjmie nową ofertę lub dobra sąsiadka, która wybiera się na emeryturę, zajmie się twoim malcem.  Znajomą ci osobę z pewnością łatwiej zaakceptujesz. Jeśli się tak nie zdarzy pozostają ci agencje, Internet i prasa. W Internecie  jest masa portali, gdzie ogłaszają się osoby chętne do opieki nad dzieckiem. Musisz tu jednak bardzo dokładnie przyjrzeć się kandydatkom. Dowiedzieć się, jakie mają doświadczenie i porozmawiać z nimi długo i szczerze. Aby uniknąć przykrych  niespodzianek warto prosić przyszłe opiekunki o referencje. Najlepiej porozmawiać z poprzednimi pracodawcami i zapytać się o to, czy nie mieli jakiś problemów z nianią oraz dlaczego już dla nich nie pracuje. Jeśli jednak i tu nie udało ci się dokonać wyboru może warto skorzystać  z pomocy profesjonalnych agencji. Wybierz którąś z nich i umów się na wizytę. Potem już tylko musisz określić swoje oczekiwania co do opiekunki i czekać na odpowiednią kandydatkę. Agencja zapewnia ci, że wszystkie zaproponowane opiekunki posiadają właściwe referencje i aktualne badania.

Ciepła babcia, czy wesoła ciocia

Ważne w jakim wieku poszukujesz opiekunki. Czy ma być to energiczna wesoła dziewczyna, czy ciepła babcia. Obie opcje mają swoje zalety i wady. Młoda osoba może mieć więcej energii i pomysłów na zabawy, ale zatrudniając ją, spodziewaj się, że za jakiś czas postanowi znaleźć lepiej płatną pracę. Decydując się zaś na panią na emeryturze musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie będzie ona miała siły, aby wyjść z maluchem na spacer w upalny dzień lub nie pojawi się w pracy z powodu choroby.

 Jeśli już znajdziesz odpowiednią kandydatkę, pamiętaj o paru zasadach:

  • Nie bądź o nią zazdrosna. Dziecko powinno być czule traktowane także podczas twojej nieobecności.  Między nianią  a dzieckiem powinna pojawić się więź emocjonalna. Nic więc dziwnego, że czasem zatęskni za nianią, a nawet zapłacze
  • Nie rób z niani pomocy domowej. Jeśli chcesz aby niania reagowała na potrzeby malucha, bawiła się z nim i chodziła na długie spacery. Nie dokładaj jej obowiązków w postaci prac domowych.
  •  Zapytaj nianię o jej własną rodzinę. Zdrowe stosunki panujące w jej rodzinie to najlepsze referencje zawodowe.
  •  Wypytaj  nianię delikatnie o stan jej zdrowia. Gdyż może on zdezorganizować życie malucha i twoje.
  • Zapytaj nianię o najtrudniejszą sytuację, jaką przeżyła z dzieckiem. Dowiedz się, jak  sobie z nią  poradziła. Na przykład, gdy dziecko miało napad złości lub przypadkowo upadło albo oblało  się wrzątkiem. W obu tych wydarzeniach ważne jest, by nie reagowała ani agresywnie, ani panicznie.
  • Obserwuj swoje dziecko. Jeśli po drugiej lub trzeciej wizycie dziecko reaguje na widok niani płaczem, zrezygnuj z opiekunki.

Ważna jest tzw. chemia między dzieckiem a nianią. Nie mniej istotna jest także nić porozumienia pomiędzy nianią a  matką. Jeżeli jej nie ma, dziecko natychmiast wyczuwa złe relacje. Aby do tego nie doszło, zaproś świeżo upieczoną kandydatkę na dwie lub trzy wizyty  z dzieckiem przy których będziesz obecna. Stopniowo je wydłużaj. Daj niani i dziecku czas aby się poznali i polubili.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

U babci jest słodko - Rola dziadków w życiu dziecka>>

Niania czy żłobek?>>