Stawianie baniek u dzieci jest doskonale znaną metodą, stosowaną przez nasze mamy i babcie przy przeziębieniach i kaszlu. Popularne niegdyś szklane bańki ogniowe wymagały nie lada umiejętności i wprawy, aby ich stawianie było skuteczne i nie zaszkodziło choremu. Dlatego my polecamy do użytku domowego bańki bezogniowe - bezpieczniejsze i zdecydowanie prostsze.
Stawianie baniek u dzieci – zgodnie z instrukcją
Stawianie baniek bezogniowych (próżniowych) wiąże się zazwyczaj z dokładnym przeczytaniem instrukcji obsługi. Mimo, że nie jest to skomplikowana czynność, warto wiedzieć jak używać konkretnego rodzaju baniek. Szczególnie ważne jest to w przypadku stawiania baniek u dzieci, ponieważ nie powinniśmy wytwarzać zbyt dużego podciśnienia wewnątrz bańki, aby nie uszkodzić skóry, a sam zabieg nie był dla malucha nieprzyjemny. Na rynku możemy spotkać bańki bezogniowe szklane – zakończone zaworkiem i posiadające specjalną pompkę do odsysania powietrza, a także banki gumowe – z zaworkiem na górze, który wypuszcza powietrze z wnętrza bańki tworząc podciśnienie. Zdarzają się również bańki, które mają manometr, pozwalający na bardzo dokładne określenie ciśnienia jakie panuje w bańce po odessaniu powietrza.
ZOBACZ TEŻ: Świetne nowości książkowe dla dzieci >>>
Kiedy stawiać bańki bezogniowe u dzieci?
Co prawda bańki można samodzielnie stosować do domowej terapii, ale warto ich stawianie skonsultować z lekarzem – zwłaszcza u małych dzieci. Mimo, że stawianie baniek przypisywane jest medycynie alternatywnej, część lekarzy nadal poleca ten zabieg, jako skuteczny i pomocny dla małych pacjentów. Pamiętajmy jednak, że bańki można stawiać u dzieci dopiero powyżej jednego roku życia.
Do wykorzystania baniek może nas skłonić przedłużający się i przewlekły kaszel, przeziębienie, czy niezbyt ciężkie zapalenie oskrzeli. Co ciekawe, bańki można także stawiać w przypadku nadwyrężenia lub urazu mięśni – ale tylko gdy skóra jest nieuszkodzona. Pomogą je szybciej zregenerować.
Jak działają bańki?
Stawianie baniek prowokuje naturalną odpowiedź immunologiczną organizmu. Podciśnienie w bańce powoduje wynaczynienie miejsca pod nią i pobudzenie receptorów, co jest sygnałem dla organizmu, aby w tej okolicy wprowadzić swoje siły obronne i regeneracyjne. Poprawia to ukrwienie i powoduje przyspieszenie procesów naprawczych w naszym ciele.
Jak stawać bańki u dzieci? Z rozwagą
Mimo, że stawianie baniek u dzieci jest stosunkowo bezpiecznie, rodzice muszą pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- bańki bezogniowe stawiamy u dzieci starszych, powyżej pierwszego roku życia,
- pomieszczenie, w którym stawiamy banki, powinno być odpowiednio ogrzane i ciepłe, bez przewiewów i przeciągów,
- skórę dziecka przed postawieniem baniek warto lekko natłuścić i zabezpieczyć,
- u dzieci nie stawiamy baniek na skórę uszkodzoną, z przerwaną ciągłością,
- baniek nie wolno stawiać na kościach, na kręgosłupie. Spełnią rolę te postawione na mięśniach
- u mniejszych dzieci wystarczą po 3 bańki na każdej stronie pleców. Nad łopatkami (nie na łopatkach!), pod łopatkami z boku, w okolicy przykręgosłupowej (ale nie za blisko) -czyli tzw. motylek,
- dziecko po postawieniu baniek należy okryć, aby się nie wychłodziło,
- dobrze, jeśli maluch po takim zabiegu pozostanie 2-3 dni bez wychodzenia z domu.