Standardy opieki okołoporodowej - co Ci się należy podczas porodu? SPRAWDŹ! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Standardy opieki okołoporodowej - co Ci się należy podczas porodu? SPRAWDŹ!

Standardy opieki okołoporodowej - co Ci się należy podczas porodu? SPRAWDŹ!

Autor zdjęcia/źródło: Standardy okołoporodowe@Fundacja Rodzić po ludzku

Standardy opieki okołoporodowej to wydany przez Ministerstwo Zdrowia dokument mówiący o modelu i jakości opieki medycznej, którą otrzymujemy w szpitalu podczas ciąży, porodu fizjologicznego, połogu oraz opieki nad naszym nowo narodzonym dzieckiem.

Określenie standardów ma na celu ujednolicenie procedur stosowanych u wszystkich kobiet. Dzięki temu ich zdrowie jak i dzieci jest coraz lepsze, o czym świadczą wskaźniki opieki okołoporodowej. Nowe standardy, które obowiązują już od czterech lat zostały podzielone na trzy części obejmujące poszczególne okresy opieki okołoporodowej. Dotyczą one ciąży, porodu i etapu trzeciego, obejmującego opiekę nad noworodkiem, połóg i laktację. W dokumencie  opisane są wszystkie prawa, jakie przysługują w tym czasie kobiecie, niestety większość przyszłych mam ich nie zna, a przecież warto wiedzieć, co nam przysługuje w tym, tak ważnym dla naszego i dziecka zdrowia momencie życia. Dzięki uprzejmości Fundacji Rodzić po Ludzku do artykułu zostały dołączone obrazujące standardy infografiki.

Prawa rodzącej kobiety

Przyjrzyjmy się karcie praw kobiety rodzącej, zwłaszcza że lekarz ginekolog, który prowadzi ciąże nie zawsze ma czas informować o niej swoje pacjentki. Przede wsystkim powinnyśmy ułożyć z lekarzem plan porodu. Możemy ustalić w jakiej pozycji będziemy rodzić, kto ma nam towarzyszyć oraz czy poród odbędzie się w szpitalu czy w domu. Gdy poród jest naturalny i przebiega prawidłowo, opiekuję się nami położna, a w razie jakichkolwiek komplikacji następuje konsultacja z lekarzem, który podejmuje decyzję co do dalszego działania. Przed porodu mamy prawo do aktywności fizycznej. Możemy przybierać różne pozycje lub chodzić, ćwiczyć na dużej piłce albo innym przedmiocie, który pomoże nam się zrelaksować i przetrwać bolesne skurcze.


Badania kobiety rodzącej lekarz powinien ograniczyć do minimum. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, nie powinny być wykonywane częściej niż co 2 godziny. Osłuchiwania serca dziecka powinny się z kolei odbywać co 15-30 minut. Lekarz powinien na bieżącą informować pacjentkę, co dzieje się z jej dzieckiem, a jesli wykonuje badania lub zabiegi musi wyjaśnić z jakiego powodu je robi. Mamy prawo do wszystkich informacji medycznych dotyczących nas i dziecka.

Foto: Fundacja Rodzić po ludzku


Po narodzinach położna ma obowiązek położyć dziecko na brzuchu mamy i umożliwić dziecku kontakt ze skórą mamy. Po dwóch godzinach od urodzenia dziecko powinno zostać zbadane. Zważone i zmierzona oraz nakarmione. W ciągu pierwszej doby powinno przejść badania neonatologa albo pediatry. Położna powinna pokazać mamie, jak karmić prawidłowoi dziecko i pomóc przy jego karmieniu. W razie problemów młda mama ma możliwość korzystać z jej rad.
Położna powinna odwiedzić kobietę w połogu co najmniej  4 razy. W czasie  domowej  wizyty powinna sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i  poinformować matkę, jak właściwie pielęgnować dziecko.

Foto: Fundacja Rodzić po ludzku

Prawa w okresie połogu

Na tym jednak nie koniec opieki okołoporodowej. Narodzone dziecko podczas pobytu w szpitalu  ma zapewnioną w pełnym wymiarze profilaktykę w celu ochrony życia.  Dostaje wit. K, krople do oczu, wszystkie potrzebne mu szczepionki wraz z założeniem karty uodpornienia. Dziecko dostaje także witaminę D w celu profilaktyki krzywicy.


Po dwóch dobach od porodu dziecko powinno mieć wykonane obowiązujące badania przesiewowe w kierunku fenyloketonurii, mukowiscydozy i  wrodzonej niedoczynności tarczycy oraz przesiewowe badanie słuchu celem wczesnego wykrycia ewentualnych zaburzeń. Zostanie mu też wykonane badanie pulsoksymetrem w celu zbadania serca. W standardzie  opieki okołoporodowej nie zapomniano o wsparciu kobiety w laktacji. Obejmuje ona pomoc w przystawieniu maleństwa do piersi, w dobraniu odpowiedniej pozycji i udzielenie  rzetelnej informacji na temat karmienia piersią.  
Po wyjściu ze szpitala opiekę nad matką i dzieckiem przejmuje położna. Jej domowe wizyty, oprócz oceny stanu zdrowia mamy, obejmują także badania rozwoju fizycznego dziecka i przyrostu jego masy. Poza tym służy ona  wiedzą  od  zagadnień opieki nad dzieckiem i laktacji po radzenie sobie ze stresem i profilaktykę raka piersi czy szyjki macicy.

Foto: Fundacja Rodzić po ludzku

 

 Więcej materiałów znajdziesz na stronie www.rodzicpoludzku.pl >>

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Standardy opieki okołoporodowej - Czy znasz swoje prawa?>>

Plan opieki przedporodowej – co powinnaś mieć zapewnione?>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    szkoda, że personel medyczny nie pomógł mi w kwesti przystawiania syna do piersi! w rezultacie czego przez pół roku musiałam odciągać pokarm i podawać go w butlece!
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Jak to dobrze że i szpitale są obecnie lepiej wyposażone. Opieka lepsza.