Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2020-05-04 09:08:32
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu
Skuteczna walka z łupieżem zależy przede wszystkim od prawidłowego rozpoznania i znalezienia przyczyny wystąpienia problemu. W pierwszej kolejności warto jednak sięgnąć po apteczny szampon przeciwłupieżowy.
Pomimo nieustannego rozwoju medycyny, to w zakresie przyczyn powstawania łupieżu wciąż pozostaje wiele niejasności. Etiologia schorzenia jest z pewnością wieloczynnikowa.
Na skórze głowy skolonizowany jest mikrobiom, z czego większość stanowią grzyby m.in. Malassezia spp., Stapylococcus spp. i Propionibacterium spp. Badania pokazują, że to przerost jednego z drożdżaków tj. Malassezia spp. koreluje z nasileniem zmian chorobowych. Produkowane w nadmiarze przez patogen toksyny i enzymy mają właściwości prozapalne i indukują reakcję ze strony układu immunologicznego. Naruszona zostaje naturalna bariera skóry, a powstały stan zapalny prowadzi do łuszczenia.
Do czynników współistniejących, które predysponują do występowania łupieżu, można dodać uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, osłabienie układu immunologicznego i przewlekły stres. Dodatkowo do sytuacji patologicznej może przyczynić się niewłaściwa dieta i nieprawidłowa pielęgnacja.
Problem łupieżu dużo częściej dotyka mężczyzn, niż kobiety i jest to głównie związane z wyższym poziomem androgenów. Może to wpływać na powstawanie niekorzystnych proporcji w składzie łoju, mającego ujście w mieszkach włosowych co prowokuje wzmożoną kolonizację lipofilnych grzybów, doprowadzając do zakłócenia równowagi mikrobiomu skóry głowy. Socjologiczno-medialnym zjawiskiem jest adresowanie reklam z szamponem przeciwłupieżowym właśnie do mężczyzn.
Proces złuszczania naskórka jest zjawiskiem naturalnym i w warunkach fizjologicznych cykl od złuszczania warstwy rogowej naskórka do odbudowy komórek skóry głowy trwa około 28 dni. W patologicznej odsłonie, jaką stanowi łupież do złuszczania dochodzi znacznie szybciej i jest to od 7 do 15 dni w zależności od rodzaju łupieżu.
Kliniczne odmiany łupieżu występującego w obrębie owłosionej skóry głowy:
Właściwa pielęgnacja skóry głowy to podstawa nie tylko leczenia, ale także profilaktyki mająca na celu uniknięcia nawracania krępującego problemu.
Walkę z łupieżem należy przeprowadzać wielotorowo, aby zapewnić optymalną skuteczność terapii, która powinna obejmować:
Najlepsze efekty terapeutyczne daje połączenie zabiegów sprzyjających zahamowaniu procesu chorobowego, łagodzenie objawów i następnie pozbycie się zmian skórnych wywołanych będących jego konsekwencją. Osoby mające skłonności do nawracającego łupieżu powinny oprócz przestrzegania podstawowych zasad pielęgnacji, dbać regularne mycia skóry głowy, a profilaktycznie używać co jakiś czas sprawdzonego szamponu przeciwłupieżowego.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.