W takim momencie niewiele trzeba, aby dopadły nas pierwsze objawy przeziębienia. Gdy tylko się pojawią powinniśmy od razu działać i na wielu poziomach wzmacniać swój osłabiony organizm. To, o czym musimy pamiętać, to to, żeby nie bagatelizować żadnych symptomów, nawet jeśli w danym momencie nie są one dla nas zbyt uciążliwe.
Najczęstsze objawy przeziębienia
Przeziębienie na początku może przebiegać niemal niezauważenie. Ale w momencie, gdy zaobserwujemy już pierwsze jego oznaki, powinniśmy przejść do działania. Przeziębieniu najczęściej towarzyszą objawy, takie jak:
- katar,
- kaszel,
- ból głowy,
- podwyższona temperatura ciała,
- dreszcze.
Dolegliwości te nie muszą jednak występować razem. Już pojawienie się jednej czy dwóch z nich to sygnał, że w naszym organizmie mogło dojść do infekcji. Wtedy niezbędna jest szybka reakcja i działania, które pozwolą nam szybciej wrócić do formy.
Ile trwa przeziębienie i jak je zwalczać?
Każdy problem zdrowotny jest dla nas uciążliwy - ból, złe samopoczucie i osłabienie organizmu nie sprzyjają ani produktywnej pracy, ani nawet wykonywaniu prostych codziennych czynności. A tego typu infekcja niestety nie trwa kilku godzin czy jednego dnia, tylko utrzymuje się zazwyczaj około 7 dni 1. W takim momencie powinniśmy skupić się przede wszystkim na potrzebach swojego ciała. Warto dać sobie więcej czasu na odpoczynek i regenerację. Jakie są jeszcze inne sposoby na przeziębienie?
- Rozgrzewająca dieta - nie od dziś wiadomo, że to, co jemy ma duży wpływ zarówno na nasze zdrowie, jak i na samopoczucie. Dlatego w czasie przeziębienia niezbędne są pożywne i ciepłe posiłki oraz woda lub herbata z dodatkiem imbiru, miodu, cytryny.
- Wietrzenie i nawilżanie powietrza w domu - temperatura i wilgotność powietrza w pomieszczeniach również jest istotna. Zbyt ciepłe i suche powietrze może nasilać objawy infekcji i dodatkowo wysuszać śluzówkę dróg oddechowych.
- Zioła - preparaty ziołowe, w skład których wchodzi melisa, cynamon, czarny pieprz i imbir świetnie rozgrzewają organizm. Można je stosować doustnie przy pierwszych objawach przeziębienia lub grypy - więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://naturalniemelisana.pl/.
- Płukanie gardła i inhalacje - pomagają uporać się z bólem gardła i katarem. Do płukania gardła wystarczy przygotować prosty napar z szałwii lub tymianku, a do inhalacji - gorącą wodę z dodatkiem niewielkiej ilości olejku eterycznego, np. miętowego lub eukaliptusowego.
- Relaks i sen - gdy jesteśmy wypoczęci, lepiej radzimy sobie w walce z wirusami i mamy szansę szybciej zwalczyć chorobę.
Zimowe przeziębienia to powszechny problem zdrowotny, który dopada nas zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. Ale jest to też sygnał od naszego ciała, że w danej chwili nie ma ono siły na walkę i potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Jeśli niezwłocznie odpowiemy na te prośby, zrobimy wiele dobrego dla naszego organizmu, który w przyszłości odwdzięczy się nam doskonałą kondycją.
mel.01.2021.02
Źródła:
1.https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,przeziebienie---objawy--leczenie--ile-trwa--jakie-leki-stosowac-,artykul,1722438.html