Sól emska – na co się ją stosuje i jak działa? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Sól emska – na co się ją stosuje i jak działa?

Sól emska – na co się ją stosuje i jak działa?

Autor zdjęcia/źródło: sól emska @ Obraz Philipp Kleindienst/pixabay.com

Stosowana na kaszel suchy i mokry towarzyszący przeziębieniu czy alergii, a także na ból gardła i chrypkę sól emska to skuteczny lek na dolegliwości górnych dróg oddechowych, ale nie tylko.

Sól emska to biały, słonawy proszek złożony z siarczanów i chlorków sodu i magnezu oraz węglanu sodowego. Ma ona silne właściwości antyseptyczne, wykrztuśne i alkalizujące.  Sól emska dostępna jest w aptekach w postaci tabletek do ssania lub musujących tabletek do rozpuszczania w wodzie i płukania jamy ustnej i gardła lub picia.

Sól emska – na co stosować?

Sól emska skutecznie leczy kaszel różnego pochodzenia i rodzaju. Można ją więc stosować zarówno na kaszel mokry, jak i suchy. W przypadku kaszlu mokrego ułatwia ona odkrztuszanie gęstej wydzieliny zalegającej w oskrzelach i płucach. Zmniejsza lepkość wydzieliny i rozrzedza ją, dzięki czemu łatwiej jest ją odkrztusić. Ze względu na tę właściwość nie należy jej stosować przed snem, ponieważ powoduje zwiększony odruch kaszlowy co utrudnia zasypianie. Sól emską stosuje się również w przypadku chrypki i suchego kaszlu spowodowanego np. alergią czy podrażnieniem gardła. Nawilża ona błonę śluzową oraz regeneruje podrażnioną śluzówkę i niweluje drapanie w gardle.

Solą emską wyleczysz również zgagę. Ma ona właściwości alkalizujące, jej zasadowy odczyn zobojętnia kwasy żołądkowe i dzięki temu zapobiega powstawaniu zgagi.

Sól emską mogą bezpiecznie, ale ostrożnie stosować kobiety w ciąży. Jest to produkt naturalny, ale ze względu na wysoką zawartość sodu może powodować obrzęki u przyszłej mamy.

Sól emska – jak stosować?

Sól emską w postaci tabletek do ssania stosuj co 3-5 godzin po jednej tabletce. Pamiętaj, aby nie stosować jej tuż przed snem, ponieważ ma ona właściwości wykrztuśne i będzie wzmagać odkrztuszanie zalegającej wydzieliny. Kobiety w ciąży mogą stosować sól, ale najlepiej po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem. Sól zawiera duże ilości sodu co w przypadku kobiet w ciąży może prowadzić do zatrzymania wody w organizmie i obrzęków. Należy wiec z lekarzem ustalić bezpieczną dawkę soli emskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

Objawy spadku odporności – jak je rozpoznać?>>