Czytasz artykuł z archiwum
Opublikowany przez: Tomasz Wolik 2015-10-05 13:38:59
Czym jest presbiopia?
Zarówno nadwzroczność, jak i krótkowzroczność to wady dotyczące tzw. widzenia dalekiego, związanego z obserwacją przedmiotów znajdujących się w pewnej odległości. Zdrowe oko posiada ostrość widzenia dalekich przedmiotów, jednak by móc widzieć przedmioty położone blisko, wewnętrzna soczewka gałki ocznej musi odpowiednio dostosować swoją moc. Poprzez zmianę geometrii, oko zmienia swoją moc na bardziej dodatnią. Mechanizm ten nazywa się zdolnością akomodacji oka.
W przypadku oka zdrowego, zmiana mocy soczewki odbywa się płynnie, co przekłada się na prawidłowe widzenia przedmiotów zarówno z bliska, daleka, jak i znajdujących się w przestrzeni pośredniej. Należy zaznaczyć, iż zdolność ta wraz z wiekiem maleje. O ile u dzieci może ona wynosić nawet powyżej 14 dioptrii, to u osób powyżej 40. roku życia jest to już najczęściej nie więcej niż 2,5-3 dioptrii. Wtedy też pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich soczewek, które pozwolą na prawidłowe widzenie przedmiotów z bliska.
Korekta presbiopii
Presbiopia może być korygowana poprzez zastosowanie soczewek dwuogniskowych, które jednak zapewniają korekcję wyłącznie do dali i do bliży lub też soczewek progresywnych, które zapewniają prawidłowe widzenie zarówno z bliska, daleka, jak i z obszarów pośrednich. Soczewki progresywne to bowiem soczewki asferyczne, które wykorzystują widzenie symultaniczne. W ich przypadku nasilenie odpowiednich wartości mocy odbywa się w sposób płynny, dzięki czemu nie występuje wrażenie podwójnego obrazu.
Soczewki progresywne są przeznaczone przede wszystkim dla osób, które mają trudność z adaptacją do dwuogniskowych szkieł. To nowoczesne rozwiązanie zapewniające komfort codziennego użytkowania i swobodę przy podejmowaniu wszelkiej aktywności.
Przy współpracy: http://www.soczewki.kontaktowe.com
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.