Smoczek dla noworodka. Jaki wybrać, jak go wyparzyć i co ile wymieniać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Smoczek dla noworodka. Jaki wybrać, jak go wyparzyć i co ile wymieniać?

Smoczek dla noworodka. Jaki wybrać, jak go wyparzyć i co ile wymieniać?

Autor zdjęcia/źródło: Freepik

Smoczek dla noworodka decyduje o wielu aspektach – odpowiedni model wspiera rozwój jamy ustnej dziecka. Wielu rodziców zmaga się z wyborem właściwego rodzaju, który będzie przeciwdziałać np.: wadom zgryzu, a także wzmacniał odruch ssania. W artykule podpowiadamy, czym się kierować, na co zwrócić uwagę stawiając na dany rodzaj lub model smoczka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Smoczek dla noworodka – czy jego wybór jest ważny?

Wybór smoczka jest ważny, a zdecydowana większość rodziców decyduje się na jego zakup (często 2–3 sztuk jednocześnie) na etapie szykowania wyprawki do szpitala. Za posiadaniem więcej niż jednej sztuki przemawia aspekt higieniczny, a także chęć zabezpieczenia się przed niespodziewanymi sytuacjami np.: zgubieniem smoczka lub jego upuszczeniem na ziemię.

Jaki smoczek dla noworodka wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele smoczków, które są przeznaczone dla różnego przedziału wiekowego niemowląt. Szukając odpowiedniego modelu dla noworodka, rodzice najczęściej spotykają się z symbolem 0-6m. Oznacza to, że smoczek jest dedykowany noworodkom i niemowlętom do szóstego miesiąca życia. Inna „metryka” obejmuje, np. 6m+, 12m+ lub 18 m+, co oznacza, że takie smoczki odpowiednie są dla starszych dzieci od 6. miesiąca, roku lub 18 miesięcy.

Smoczki na różny etap życia dziecka znajdziesz w Philips Avent – akcesoria dla noworodków i niemowląt.

Czym kierować się wybierając smoczek dla noworodka? Istotne są:

  • materiał, z jakiego wykonany jest smoczek – smoczki silikonowe charakteryzują się większą trwałością niż kauczukowe;
  • kształt smoczka w zakresie zewnętrznej części, tzw. tarczy, a także „sutka” aplikowanego do ust noworodka.

Warto mieć również na uwadze ryzyko, iż niektóre smoczki powodują podrażnień w jamie ustnej i na skórze wokół ust, z którą tarcza ma bezpośredni kontakt.

Rodzice decydując się na smoczki kierują się też niekiedy walorami estetycznym, np. kolorem. Szeroki paleta kolorów smoczków Philips Avent z pewnością usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające gusta.

Jaki smoczek dla noworodka karmionego piersią?

W przypadku dzieci karmionych piersią warto wybrać taki, który będzie wspierać naturalny odruch ssania – takie wymagania spełniają wszystkie smoczki uspokajające Avent (Soothie, Ultra soft i Ultra ait). Ich właściwości wynikają z kształtu i dostosowania się do języka i podniebienia. Każdy smoczek Avent angażuje mięśnie, które biorą udział w ssaniu mleka z piersi i/lub butelki.

Smoczki uspokajające dla noworodka

To jedna z najczęściej wybieranych przez rodziców kategorii smoczków. Dlaczego? Wiąże się z nimi szereg korzyści. Wielu producentów, w tym Philips, wykorzystuje do ich produkcji wysokiej jakości silikon (wolny od BPA i alergenów), który spełnia najwyższe wymagania medyczne.

Na jakie dokładnie modele decydują się opiekunowie noworodka i niemowlęcia?

Są to m.in.:

  • Avent Ultra Air – to sztywny smoczek, który pozwala oddychać skórze dziecka; bezpieczne przechowywanie gwarantuje poręczne etui;
  • Avent Ultra Soft – to bardzo miękki i elastyczny smoczek, który nie pozostawia śladów na delikatnej skórze twarzy dziecka;
  • Soothie – to jednoczęściowy sylikonowy smoczek, który może być wykorzystywany nawet u wcześniaków; posiada charakterystyczną zakrzywioną osłonkę w kształcie serca, która nie zawadza o niemowlęcy nosek i odpowiednio dopasowuje się do konturów i kształtu twarzy noworodka.

Warto podkreślić, że każdy ze smoczków Philips Avent jest smoczkiem anatomicznym (inaczej: ortodontycznym). Dzięki temu pozwala uniknąć wad zgryzu, wesprzeć podniebienie i zadbać o zęby oraz dziąsła. Każdy z nich pozwala na swobodne oddychanie.

Jak dbać o smoczek dla noworodka?

Zdecydowana większość smoczków jest wykonana z trwałych materiałów, jak silikon medyczny, który jest odporny na wiele czynników, np. temperaturę, wilgotność. Nie zmienia to faktu, że o czystość smoczka należy odpowiednio zadbać – myjąc go regularnie pod bieżącą wodą w ciągu dnia. Zachowaniu czystości mikrobiologicznej sprzyja domowe wyparzanie lub sterylizacja.

Jak wyparzyć smoczek?

Smoczek można wyparzyć w strumieniu pary wodnej lub umieścić w gorącej wodzie. Warto wziąć pod uwagę inną opcję, jak domowy sterylizator Philips Avent, który służy do eliminacji zarazków bytujących nie tylko na smoczku, ale również butelkach lub częściach laktatora dedykowanych do mycia (mających kontakt ze skórą i/lub mlekiem).

Co ile wymieniać smoczek?

Smoczki ulegają zużyciu – mogą pękać, matowieć, odbarwiać się. To sprawia, że warto je regularnie wymieniać. Szacuje się, że należy je zmieniać co 4–8 tygodni lub częściej – zależnie od potrzeb, zużycia i stanu smoczka. Oczywiście należy mieć na uwadze, że dziecko każdego dnia, tygodnia czy miesiąca aktywnie się rozwija. Dlatego zmiana smoczka musi uwzględniać jego wiek, który producent oznacza często jako 0-6, 6-18 i 18+m.

Wybór smoczka dla noworodka jest ważny – decyduje o komforcie dziecka, sprzyja rozwojowi odruchu ssania, poprawnemu zgryzowi. Decydując się na dany model i rodzaj należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego został wykonany i czy będzie odpowiadać bieżącym potrzebom noworodka i niemowlęcia.