Smart House – czy warto postawić na inteligentne rozwiązania dla domu? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Smart House – czy warto postawić na inteligentne rozwiązania dla domu?

Smart House – czy warto postawić na inteligentne rozwiązania dla domu?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

W nowoczesnych wnętrzach domowych stosuje się rozmaite udogodnienia, które wpływają na wygodę i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Ciekawym rozwiązaniem jest postawienie na opcje zintegrowane, zapewniające pełnię komfortu. Takie możliwości dają choćby systemy Smart House.

Z czym wiąże się idea inteligentnego domu? Co warto do niego wprowadzić? Kiedy takie rozwiązanie może się przydać? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Smart House – czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom, nazywany też z angielskiego Smart House, to szereg mocno zróżnicowanych rozwiązań automatyzujących. Na inteligentny dom składają się rozmaite instalacje i urządzenia elektroniczne, które łączy się w jeden spójny system, działający na zasadzie tak zwanego Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things). Poszczególne elementy komunikują się między sobą samodzielnie, choćby za pośrednictwem domowej sieci WiFi. Dzięki temu zarządzanie wieloma rozwiązaniami może się odbywać zdalnie – z pomocą telefonu lub innego urządzenia mobilnego z odpowiednią aplikacją bądź za sprawą komend głosowych (inteligentni asystenci domowi). Możliwe jest także zapisywanie ulubionych ustawień do wykorzystania w przyszłości lub tworzenie harmonogramów, by potrzebne elementy uruchamiały się samoistnie o odpowiedniej porze dnia lub nocy.

Co można wprowadzić do systemu – różne inteligentne rozwiązania

Inteligentne domy mogą składać się z różnych elementów. Niejednokrotnie, aby rozpocząć swoją przygodę ze Smart House, nie trzeba wcale wiele. Dla sporego grona osób wszystko może się zacząć od… jednej żarówki. Oprócz tego można spotkać inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug, które pozwala zamienić standardowe urządzenia w produkty do zdalnego zarządzania).

Coraz częściej pojawiają się także bardziej rozbudowane rozwiązania. W ich ramach funkcjonuje choćby:

  • oświetlenie (regulacja kluczowych parametrów, jak temperatura barwowa i jasność, ale też zarządzanie pracą pojedynczych lamp i grup oświetleniowych w domu i ogrodzie),
  • ogrzewanie i klimatyzacja (idealne dopasowanie temperatury we wnętrzach dzięki inteligentnym termostatom i czujnikom, które wyłączają ogrzewanie np. przy otwieraniu okien w pomieszczeniu),
  • inteligentne zamki (otwieranie lub zamykanie drzwi bez pomocy standardowego kluczowa – wystarczy zastosować np. elektroniczne zamki do drzwi od: Smart-Lock.pl).
  • systemy alarmowe i monitoring (pełna kontrola nad tym, kto przebywa na terenie posesji; funkcja symulowania obecności domowników).

Można też uzupełniać je o dodatkowe rozwiązania, jak choćby domowe systemy audio czy kino domowe – dla przyjemności i rozrywki.

Dom inteligentny – dlaczego warto z niego korzystać?

Smart House przede wszystkim ma służyć ułatwieniu w wykonywaniu rozmaitych czynności dla wszystkich domowników. Można zarządzać ogrzewaniem lub oświetleniem bez konieczności odrywania się od bieżących spraw albo zdać się na praktyczne czujniki, które wyręczają przy manualnym i żmudnym ustawianiu wszystkich urządzeń. To też idealna opcja dla osób z ograniczoną mobilnością i starszych domowników.

Korzystanie z inteligentnych rozwiązań, które na bieżąco kontrolują warunki, by zoptymalizować przestrzeń, to też sposób na obniżenie wysokości domowych rachunków. Zużywa się bowiem tylko tyle energii, ile jest naprawdę potrzebne. Czujniki wyłączają światła, jeśli nie ma nikogo w pomieszczeniu, opuszczają rolety w oknach, gdy poziom nasłonecznienia wzrasta w upalne dni lub wyłączają piec grzewczy przy otwartych oknach w zimie.

Dom inteligentny to także większe bezpieczeństwo. Można swobodnie poruszać się po domowych wnętrzach. Ma się także pełen ogląd tego, kto stoi przed drzwiami lub wchodzi na teren posesji. Czujniki wykrywają ruch, pozwalają sprawdzić, czy nie pojawia się zagrożenie dla domowników i ich mienia. System może uruchamiać światła, symulując obecność mieszkańców, by odstraszyć potencjalnych złodziei, albo powiadomić odpowiednie służby. Bez większego trudu da się też wpuścić członków rodziny lub gości do wnętrza zdalnie w sytuacjach awaryjnych (otwieranie drzwi z pomocą urządzeń mobilnych).

Praktyczne rozwiązanie dla domu – Smart House w różnych odsłonach

Domy inteligentne odmieniają oblicze współczesnego budownictwa. Składa się na nie wiele rozwiązań, które wspólnie poprawiają warunki do funkcjonowania. Trudno się dziwić, że takie produkty, wspierane przez nowoczesne technologie, już w niedługiej przyszłości mogą stać się nowym standardem dla architektury mieszkalnej.