Skóra w ciąży – jak o nią dbać? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Skóra w ciąży – jak o nią dbać?

Ciąża to wielkie wyzwanie dla organizmu kobiety. Zachodzi w nim mnóstwo zmian, głównie hormonalnych, które mają przygotować przyszłą mamę do pełnienia nowej roli. Odbija się to na skórze. Niektóre ze zmian dermatologicznych mają charakter przejściowy i nie wpływają na stan zdrowia matki i dziecka. Niestety, nie wszystkie znikają po porodzie.

Największym problemem są przebarwienia, a zwłaszcza rozstępy, dlatego walkę z nimi trzeba rozpocząć już na samym początku ciąży. Najlepszą metodą poprawiającą kondycję skóry jest stosowanie emolientów, które ją nawilżą i pomogą utrzymać elastyczność. 

U około 90 proc. kobiet ciężarnych pojawia się nadmierna pigmentacja skóry w miejscach, które zazwyczaj są intensywniej zabarwione: otoczki brodawek sutkowych, pachy, pępek, itp. Piegi, znamiona i blizny także mogą przybrać ciemniejsze zabarwienie. Nadmierne gromadzenie się barwnika rozpoczyna się już w pierwszym trymestrze ciąży i pogłębia się do momentu porodu, następnie zmiany te stopniowo się cofają. Ponadto u 70 proc. kobiet ciężarnych - zwłaszcza tych, które posiadają fototyp III (ciemne włosy i oczy, śniada skóra) - pojawia się tzw. ostuda (melasma), czyli  ciemnobrunatne plamy na twarzy. Tego typu nadmierne zabarwienie daje o sobie znać zazwyczaj w drugim trymestrze ciąży i po porodzie u większości pań znika. Jedynym sposobem zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się ostudy jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV.

Kolejnym problemem skórnym u przyszłych mam są rozstępy, zmiany występujące bardzo często i niestety o trwałym charakterze – nie znikają samoistnie po porodzie. Zazwyczaj pojawiają się pod koniec drugiego trymestru, najpierw na brzuchu, a potem na piersiach i udach. Początkowo są to czerwono-fioletowe prążki, które z czasem stają się połyskujące i perłowe. Występowanie rozstępów jest prawdopodobnie związane z predyspozycjami genetycznymi, jak również ze zmianami hormonalnymi. Walkę z rozstępami warto rozpocząć, zanim się pojawią. Niezwykle istotne jest stosowanie preparatów ujędrniających, poprawiających elastyczność skóry. Podejmując decyzję na temat preparatów pielęgnacyjnych w okresie ciąży, warto skorzystać z kosmetyków oferowanych przez apteki, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa dermatologicznego. Wśród sprawdzonych marek godna polecenia jest seria Oillan, która oferuje kompleksowy program pielęgnacji skóry wrażliwej dla niemowląt, dzieci i dorosłych, który wzbogaci się o 4 preparaty opracowane specjalnie dla kobiet w ciąży. Skutecznie wspomaga odnowę bariery hydrolipidowej skóry oraz intensywnie natłuszcza, eliminuje uczucie napięcia oraz przesuszenia i swędzenia. Kosmetyki Oillan nie zawierają substancji zapachowych i barwników, w ich skład wchodzą naturalne składniki, jak np. masło shea, olej z pestek rokitnika czy wyciąg z pestek dyni.

Stosowanie emolientów przez cały okres ciąży nie tylko poprawia elastyczność skóry, ale przede wszystkim nawilża ją. Ma to również istotne znaczenie dla zmniejszania świądu, który może pojawić się w tym okresie. Świąd skóry u ciężarnych jest objawem chorób skóry, obecnych wyłącznie w tym stanie lub chorób systemowych (najczęściej tzw. cholestazy wewnątrzwątrobowej). Po porodzie dolegliwość ta na szczęście ustępuje.

Konsultacja: dr n. med. Aleksandra Szlachcic, dermatolog

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Basia Baya
    Basia BayaIkona zgłaszania komentarza
    nawet smarowanie zwykłą oliwą z oliwek pomaga przeciwko rozstępom, ja aukrat używałam oleju kokosowego i nie mam ani jednej kreski na brzuchu, nie smarowalam natomiast ud i niestety troszkę się porysowały