Nadmiar skóry i brak jędrności to główne defekty widoczne i odczuwalne nawet przez kilka miesięcy po porodzie. Sprawiają one dyskomfort i obniżają poczucie pewności siebie, ale z czasem powoli figura powraca do normalności. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać wygląd brzucha sprzed ciąży. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych przez doświadczone mamy sposobów, które poprawią stan skóry i sprawią, że skóra na brzuchu po ciąży będzie gładka i jędrna.
Skóra na brzuchu po ciąży – Rozstępy
Rozstępy są efektem gwałtownego rozciągania się skóry. Początkowo lekko czerwone lub różowe pręgi z czasem przeradzają się w białe wklęsłe pasma na skórze. Do powstania rozstępów najlepiej jest nie dopuścić, a zapobieganie im rozpocząć już w czasie ciąży. Niestety, gdy rozstępy już się pojawią nie jest łatwo się ich pozbyć. Powodują one uszkodzenie skóry podobne do blizn, które jest wręcz niemożliwe do usunięcia.
ZOBACZ:
Krem na rozstępy w ciąży - od kiedy stosować i które składniki są najlepsze?>>
Skóra na brzuchu po ciąży - Poprawa jędrności skóry
Na rynku znajdziemy wiele preparatów ujędrniających dla kobiet po ciąży. Specjalne balsamy, oliwki i kremy pomogą ujędrnić skórę na brzuchu oraz zwiększą sprężystość skóry osłabionej rozciągnięciem. Dzięki temu będzie ona mogła łatwiej odzyskać kondycję sprzed okresu ciąży. Ważne jest, aby produkty te również nawilżały i zawierały substancje odżywcze, które przywrócą skórze właściwe napięcie i gładkość. Zawsze wmasowuj je w skórę okrężnymi ruchami. Masaż również pomoże ujędrnić skórę. Warto wykonywać go już w czasie kąpieli szorstką gąbką lub rękawicą, biorąc na przemian ciepły i chłodny prysznic. Taki masaż pobudza krążenie, dzięki temu dotlenia komórki i wpływa na poprawę jędrności skóry. Po tym masażu kremy i balsamy ujędrniające będą się łatwiej wchłaniać w skórę na brzuchu i udach.
Skóra na brzuchu po ciąży – Ćwiczenia
Pamiętaj, że możesz zacząć ćwiczyć dopiero po około sześciu tygodniach po porodzie. Wcześniej, w czasie połogu, wszystkie tkanki się dopiero regenerują i ćwiczenia nie pomogą, a mogą nawet zaszkodzić. 45 minut dziennie 3-4 razy w tygodniu powinno dać właściwe efekty i zniwelować obwisłą skórę na brzuchu po ciąży. Ważna jest jednak systematyczność i stosowanie odpowiednich ćwiczeń. Na ujędrnienie brzucha najbardziej wskazane będą brzuszki, nożyce, aerobiczna 6 Weidera. Talię ukształtują również ćwiczenia z hula-hop. Jeśli masz czas i pieniądze, możesz wybrać się na siłownię, tam trener dobierze ćwiczenia odpowiednie dla ciebie, dzięki czemu szybciej pozbędziesz się niechcianej oponki. Świetne efekty przyniosą też zajęcia na basenie.
Skóra na brzuchu po ciąży – Dieta
Najlepiej zachować dietę z okresu ciąży, zwłaszcza przy karmieniu piersią, będzie ona najbezpieczniejsza zarówno dla ciebie, jak i dziecka. Jedz często, ale małe ilości i tylko wartościowe produkty, bez pustych kalorii i podjadania pomiędzy posiłkami. W zupełności wystarczy 5 posiłków dziennie zawierających pokarmy ze wszystkich grup żywnościowych, czyli produkty zbożowe, mleczne, wysokobiałkowe (ryby, drób, chude mięso, jaja i nasiona roślin strączkowych), warzywa oraz owoce. Potrawy smażone, zastępuj gotowanymi lub pieczonymi. Unikaj słodyczy, fast-foodów i mocno słodzonych, gazowanych napojów. Zastępuj je owocami, warzywami i sokami owocowymi lub warzywnymi, ewentualnie jogurtami. Pamiętaj o piciu dużej ilości wody niegazowanej, co najmniej 2 litry dziennie. Nie stosuj głodówek, bo wbrew pozorom nie dadzą one właściwych rezultatów, a tylko pozbawią cię energii i sił do opieki nad maleństwem.
Na wygląd brzucha po ciąży w dużym stopniu wpływają także hormony i geny oraz przebieg całej ciąży. Nie każda kobieta będzie miała rozstępy w czasie ciąży lub obwisłą skórę i wystający brzuch po ciąży. Jeśli jednak nie należysz do tej niewielkiej grupy szczęściar, które nie mają takich zmartwień to pamiętaj, by podczas całej ciąży kontrolować swoją wagę, zdrowo się odżywiać i w miarę możliwości żyć aktywnie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zapobieganie rozstępom w ciąży?>>