Opublikowany przez: monika.g 2019-01-14 20:22:32
Autor zdjęcia/źródło: Rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie @ pixabay.com
Wiele mam nie zdaje sobie sprawy, że ma rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie. Ciało kobiety w czasie ciąży zmienia się tak bardzo, że nie zawsze możliwy jest powrót do dawnej sylwetki. Brzuch oczywiście przechodzi w tym czasie największe metamorfozy. Aby pomieścić rosnące w nim dziecko mięśnie proste brzucha rozchodzą się ok. 37 tygodnia ciąży. Po porodzie powinny one powoli się zejść i wrócić do stanu sprzed ciąży. Często jednak się tak nie dzieje i to właśnie rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie może być przeszkodą w przywróceniu wyglądu brzucha sprzed ciąży.
Mięsień prosty brzucha dzieli się na dwie części połączone kresą białą. Dokładniej można powiedzieć, że są to mięśnie po dwóch stronach pępka, które ćwicząc chcemy wyrzeźbić na tzw. „kaloryfer”. Natomiast na pionowej linii pomiędzy zakończeniem mostka a spojeniem łonowym, na której znajduje się pępek położona jest kresa biała, łącząca oba mięśnie, która złożona jest z elastycznych włókien. Włókna te w czasie ciąży rozciągają się tak bardzo, że często dochodzi do ich zwiotczenia co utrudnia im ponowne zejście się już po porodzie.
Jeśli w ciąży chcesz sprawdzić czy masz rozstęp mięśni prostych brzucha połóż się na plecach i spróbuj usiąść napinając brzuch lub w pozycji stojącej odchyl się do tyłu. Jeśli na Twoim brzuchu pojawi się spiczaste uwypuklenie przypominające namiot masz rozstęp mięśni brzucha.
Możesz wykonać ten test również po porodzie. Połóż się na plecach, zegnij nogi w kolanach i unieś tułów jakbyś robiła brzuszki. Palcami uciśnij brzuch pomiędzy pępkiem a mostkiem na linii pępka. Jeśli w tym miejscu wyczuwasz dziurę, w którą możesz włożyć kilka palców to masz rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie.
Może się wydawać, że przypadłość ta pojawia się głównie u osób otyłych oraz mało aktywnych fizycznie. Jednak dotyczy on również kobiet szczupłych i ćwiczących na siłowni. Rozejście mięśni prostych brzucha zazwyczaj pojawia się u kobiet, których brzuch w czasie ciąży powiększył się dużo bardziej niż przeciętnie.
Przyczyną rozejścia się mięśni prostych brzucha najczęściej jest:
Rozejście mięśni prostych brzucha osłabia cały gorset mięśniowy, wpływa bowiem na utrzymywanie prawidłowej postawy całego ciała. Gdy mięśnie brzucha są osłabione kręgosłup nie jest stabilnie utrzymywany, przez co jego mięśnie są nieprawidłowo obciążone. Prowadzi to do skoliozy lub lordozy oraz bólów kręgosłupa szczególnie w odcinku lędźwiowym. Osłabienie mięśni brzucha wpływa także na nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni dna miednicy, co w konsekwencji prowadzi do nietrzymania moczu i kału oraz obniżenia lub wypadania narządów rodnych.
Jeśli w czasie ciąży zauważyłaś u siebie rozstęp mięśni prostych brzucha zgłoś ten problem lekarzowi prowadzącemu ciążę. Po porodzie rozstęp mięśni jest normalny. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy kilka miesięcy po urodzeniu dziecka mięśnie nadal się nie schodzą. Czasami jednak wystarczą proste ćwiczenia i skorygowanie swojej postawy, aby wszystko wróciło do normy. Ćwiczenia należy rozpocząć po zakończeniu 6-tygodniowego okresu połogu, w czasie którego nie można nadwyrężać mięśni. Warto jednak skonsultować się z rehabilitantem lub fizjoterapeutą, który oceni rozstęp mięśni i dobierze odpowiednie ćwiczenia lub inne metody leczenia.
W przypadku przepukliny pępkowej czy przepukliny kresy białej, które często pojawiają się po ciąży jako następstwo rozejścia się mięśni brzucha konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Jeśli masz rozstęp mięśni prostych brzucha po porodzie pamiętaj, że nie możesz wykonywać brzuszków ani innych ćwiczeń związanych z rozciąganiem mięśni brzucha oraz ćwiczeń na mięśnie skośne brzucha, ponieważ pogłębią one problem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.