Opublikowany przez: jkm 2012-02-21 10:34:15
Rodzeństwo z małą różnicą wieku może przysporzyć wiele pracy wychowawczej rodzicom. Często ta różnica wynosi jeden rok i kilka miesięcy, więc starsze dziecko jest zależne nadal od rodzica. Najprawdopodobniej nie chodzi, nosi pieluchy, nie je samo, nie mówi a na świat przychodzi kolejny bobas. Familie.pl rozmawiało z użytkowniczką portalu, mamą dwóch dziewczynek Madzi i Kornelii, które dzieli tylko rok i miesiąc.
Familie.pl: Ile lat miała twoja córka Magda, gdy urodziła się Kornelia?
myosotis2406: 1 rok i 1,5 miesiąca
Familie.pl: Kiedy twoja córka dowiedziała się, że będzie miała rodzeństwo, jak zareagowała na tą wiadomość, w jakim wieku była?
myosotis2406: Starsza córeczka miała wtedy 4 miesiące i nie była świadoma tego, co się dzieje wokół. Podobnie było przez cały okres ciąży aż do porodu.
Familie.pl: Jak zmieniło się Wasze życie, gdy na świecie pojawiło się drugie dziecko?
myosotis2406: Drugie dziecko było planowane, więc mieliśmy czas na zastanowienie się, jak będzie wyglądała nasza codzienność. Planowaliśmy wszystko z najdrobniejszymi szczegółami. Oczywiście życie odrobinę skorygowało te plany, jednak większość jest tak, jak chcieliśmy.
Z punktu widzenia finansowego zmieniło się niewiele, bo cała "wyprawka niemowlęca" została przekazana młodszej siostrze, co strasznie ułatwiło nam życie.
Familie.pl: Jak dzieliłaś swój czas pomiędzy dzieci?
myosotis2406: Nie dzielę czasu pomiędzy dzieci. Wszystko ale to dosłownie wszystko, robimy wspólnie. Niezbyt często zdarzają się sytuacje, gdy starsza córeczka chce robić coś innego niż jej młodsza siostra a jeśli nawet tak jest, to najczęściej jedna z nich sama zajmuje się sobą i grzecznie bawi, a drugiej czytam książeczkę, malujemy czy gramy w jakąś grę.
Familie.pl: Czy z twoich obserwacji rozwoju dzieci, możesz napisać o jego tempie, o tym która z dziewczynek szybciej osiągała kolejne etapy rozwoju i jak to następowało?
myosotis2406: Dziewczynki są jeszcze bardzo małe ale już na tym etapie widać, że młodsza szybciej osiąga kolejne etapy rozwoju. Młodsza córka mając rok i 2 miesiące zaczęła składać proste zdania dwuwyrazowe (nie dam, tata niam, sipki nie ma (sipka to skarpetka) itp). Szybciej nauczyła się wdrapywać na krzesło, schodzić z łóżka - po prostu we wszystkim naśladuje starszą siostrę.
Familie.pl: Czy starsza siostra od razu pokochała młodszą, czy może robiła coś na złość, albo gdy ty nie widziałaś?
myosotis2406: Zazdrość pojawiła się dopiero niedawno, gdy starsza córeczka skończyła 2,5 roku ale takie specyficzne sceny zdarzały się rzadko, a do tego okres ten minął. Dziewczynki oczywiście zabierają sobie zabawki, czy biją się o kolejność w jakichś sytuacjach ale nie zdarzyło się nigdy, by starsza zrobiła krzywdę młodszej siostrze bez powodu. Starsza córka przyjęła młodszą jako coś oczywistego, bo nie miała kiedy poczuć się jedynaczką :)
Familie.pl: Kiedy nastąpił okres, w którym starsza córka chciała się zajmować (pomagać) oraz bawić z młodszą siostrą?
myosotis2406: Starsza córka pomaga mi od samego początku ale to ja ją angażowałam w tą pomoc i zachęcałam do aktywnego udziału w pielęgnacji. Była zbyt mała, by np naśladować mnie i bawić się lalką. Teraz obydwie zajmują się sobą nawzajem.
Familie.pl: Jak postępowała miłość siostrzana, kiedy młodsza córcia zaczęła podążać za starszą i ją naśladować?
myosotis2406: Naśladują się nawzajem od kiedy tylko pozwalały im na to ich zdolności manualne. Miłość między nimi pojawiła się na samym początku a jednymi z pierwszych słów młodszej córeczki było "kofam" wypowiadane w kierunku siostry.
Familie.pl: Kiedy starsza zaczęła uczyć młodszą?
myosotis2406: Starsze dziecko angażuje się w pomoc we wszystkim od samego początku. Gdy Kornelia uczyła się raczkować - Madzia paradowała na czterech nogach przed nią, by jej pokazać jak się to robi. Od kiedy starsza mówi płynni pełnymi zdaniami cały czas słyszę: "źjub dzidzia tejaź tak”,” nie wolno otiejać siuflady" itp
Familie.pl: Czy starsza siostra była zazdrosna o młodszą, czy zaczęła się zachowywać tak jakby to ona również była niemowlakiem?
myosotis2406: Starsza córka nigdy nie "cofała się" w swoim rozwoju. Nigdy nie chciała pić z butelki ze smoczkiem, czy nakładać pieluch, gdy umiała już korzystać z nocnika.
Familie.pl: Opisz swoje metody zabaw jakie organizujesz aby obie siostry mogły się czymś bawić jednocześnie.
myosotis2406: Przyjęłam zasadę, by nie zaniżać poziomu zabaw starszej córki, by młodsza mogła brać w nich udział - skupiam się raczej na pomocy młodszej, by ona także była w stanie opanować nową sztukę. Bawimy się ciastoliną, układamy puzzle, dziewczynki uwielbiają także książeczki. Często rysujemy. Ganianie się po mieszkaniu, czy wyścigi na jeździkach to domena dzieci w której ja nie biorę udziału.
Familie.pl: Jak dobierasz posiłki, czas spania, czy udaje Ci się to wszystko łączyć?
myosotis2406: Od kiedy młodsza córka została odstawiona od butelki zaczęły jeść razem posiłki przygotowywane specjalnie dla nich. Teraz jedzą już to co my, a wieczorem obydwie dostają mleko modyfikowane odpowiednie do ich wieku. Młodsze dziecko ma jeszcze drzemkę w południe i wtedy ja poświęcam czas starszej bawiąc się z nią w "poważniejsze" zabawy. Wieczorem obydwie po kąpieli kładą się do swojego łóżeczka i zasypiają grzecznie o 18.00 - śpią tak do rana.
Familie.pl: Ty, jako mama ile masz czasu dla siebie, jaki rytm dnia stosujesz dla dziewczynek? Czy pomaga to w wygenerowaniu czasu dla siebie, czy już go po prostu nie starcza?
myosotis2406: Dziewczynki już nie śpią w południe a jeśli tak, to sporadycznie, natomiast dziewczynki zasypiają o 18.00 i śpią do rana, więc mamy z mężem dużo czasu dla siebie.
Familie.pl: Jak to jest być mamą, która ma dwie córki, urodzone w krótkim odstępie czasu?
myosotis2406: Bycie mamą dwójki dzieci to wspaniałe doświadczenie. Na początku było ciężko, jednak im bardziej dzieci robią się samodzielne, tym ja mam więcej czasu dla siebie. Gdybym miała możliwość podjęcia decyzji o "dziecku po dziecku" raz jeszcze, to podjęłabym tą samą decyzję po raz kolejny bez zastanowienia.
Familie.pl: Co możesz poradzić innym parom, które stoją jeszcze przed podjęciem decyzji, kiedy starać się o kolejne dziecko?
myosotis2406: Z punktu widzenia rodzica wygodniej jest poczekać kilka lat i "odpocząć", choć mnie osobiście bardziej odpowiada uporanie się z karmieniem, pieluchami i innymi niemowlęcymi obowiązkami w krótkim czasie, i nie wracanie do nich po latach. Dodatkowo chodziło mi także o karierę zawodową. Nie chciałabym by ciąża i wychowanie dziecka zmusiło mnie do odejścia z pracy choćby na ten okres.
Z moich obserwacji wynika, że dzieci z małą różnicą wieku mają lepszy kontakt ze sobą. Sama mam siostrę o 6 lat młodszą i znalazłyśmy wspólny język dopiero wtedy, gdy ona skończyła 17 lat.
Nie da się poradzić rodzicom, kiedy mają starać się o kolejne dziecko i podsunąć gotowego rozwiązania. My nie mieliśmy problemu z podjęciem decyzji, bo widzieliśmy zdecydowanie więcej plusów w przypadku małej różnicy wieku pomiędzy naszymi dziećmi.
Dziękuję serdecznie za rozmowę
rok lub mniej |
|
21,7% |
2-3 lata |
|
45,8% |
4-5 lat |
|
12,1% |
5-6 lat |
|
9,6% |
więcej niż 6 lat |
|
10,8% |
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
80.54.*.* 2016.01.21 21:27
Między moimi jest 1 rok i 4 miesiące - nie jest zawsze tak różowo, jak tu w wywiadzie, choć większość rzeczy się zgadza. Teraz mają 3 lata i prawie 1,5 roku - ogień. Niekiedy mam ich tak dość, że gdyby można było wziąć z nimi rozwód - to bym wzięła.
kodle 2012.03.02 23:28
Cudownie mieć dzieci z mala różnicą wieku, niestety nie każdy ma taką możliwość, a szkoda!
JUICYfruits 2012.02.23 05:06
A ja , jak tak patrzę na Twoje córeczki Moniczko, to az sama bym tak chciała. :) Pewnie łatwo nie jest, ale Ty jestes super zorganizowana :) A Dziewczynki masz boooskie!:)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.