Roczny urlop rodzicielski 2015 – CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Roczny urlop rodzicielski 2015 – CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ?

Roczny urlop rodzicielski w 2015r. będzie się przedstawiał tak samo jak w roku ubiegłym. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy. Przedstawiamy najważniejsze informacje!

Roczny urlop rodzicielski 2015 – CO POWINNAŚ WIEDZIEĆ?

Autor zdjęcia/źródło: roczny urlop rodzicielski @ photl.com

Roczny urlop rodzicielski to doskonałe rozwiązanie dla mam, które chcą spędzić trochę czasu z dzieckiem po porodzie i nie wyobrażają sobie szybkiego powrotu do pracy. To czas kiedy kształtuje się największa więź z maluszkiem. Jak podkreślają psycholodzy warto świadomie spędzić ten czas w domu. Roczny urlop rodzicielski jest dla obojga rodziców, poza pierwszymi 2 tygodniami urlopu, który przeznaczony jest wyłącznie dla mamy.

Dla kogo roczny urlop rodzicielski?

Nowy roczny urlop macierzyński przysługuje wszystkim rodzicom i opiekunom dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2012r. Warunkiem jest opłacanie przez rodziców ubezpieczenia chorobowego. Urlop jest płatny.

Jak wygląda urlop?

Trzeba wiedzieć, że urlop macierzyński jest niejednolity i dzieli się na trzy typy:

  • podstawowy urlop macierzyński (przyznawany automatycznie) = 20 TYGODNI (z czego pierwsze 14 tygodni może wykorzystać tylko matka),
  • dodatkowy urlop macierzyński (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = 6 TYGODNI (dla matki lub ojca)
  • urlop rodzicielski (aby z niego skorzystać, trzeba złożyć wniosek) = kolejne 26 TYGODNI (dla matki lub ojca)

Urlop a wynagrodzenie

Podczas podstawowego urlopu macierzyńskiego, czyli pierwszych dwudziestu tygodni otrzymasz 100% wynagrodzenia. Wypłacana kwota zmienia się podczas kolejnych tygodnii i jak sygnalizowaliśmy wcześniej jest zależna od terminu złożenia wniosku o urlop dodatkowy bądź rodzicielski.

Jeśli od razu postanowisz wykorzystać cały, roczny urlop macierzyński, wówczas przysługuje Tobie 80% wynagrodzenia. Jeśli natomiast decyzję o wykorzystaniu całego urlopu podejmiesz dopiero po wykorzystaniu pierwszej części - wówczas wynagrodzenie będzie mniejsze i wyniesie 60%.

CZYTAJ WIĘCEJ >>