Recepta online przez internet a tabletki „dzień po” i antykoncepcja – czy to legalne? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Recepta online przez internet a tabletki „dzień po” i antykoncepcja – czy to legalne?

Recepta online przez internet a tabletki „dzień po” i antykoncepcja – czy to legalne?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z metod ochrony przed nieplanowaną ciążą. Gdy z jakiegoś powodu metoda ta zawiedzie, ostatnią deską ratunku może być tabletka „dzień po”. Oba te leki wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza, ale e-recepta może być również wystawiona przez Internet, po konsultacjach zdalnych. Co należy wiedzieć o legalności takiego rozwiązania?

Tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna, w tym między innymi tabletki antykoncepcyjne, cieszy się dużą popularnością, dzięki wysokiej skuteczności ochrony przed ciążą. Stosuje się ją jako metodę ochrony przed zapłodnieniem, jednak czasem może okazać się zawodna. Mowa między innymi o sytuacjach, gdy dojdzie do pominięcia jednej czy kilku pigułek, chorobie przebiegającej z wymiotami itp. Jeśli dojdzie do współżycia i kobieta obawia się, że nie była wystarczająco chroniona przed zapłodnieniem, postawić może na tabletkę „dzień po”.

Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana wyłącznie sporadycznie i w przypadkach uzasadnionych. Nie są to środki, które powinny być przyjmowane często, czy też w zamian innych form zabezpieczenia (np. zamiast tabletek antykoncepcyjnych). Mogą być przydatne w sytuacjach awaryjnych i wyłącznie tak należy je traktować. Zarówno na antykoncepcję, jak i tabletki „po”, otrzymać można receptę online, po konsultacjach zdalnych z lekarzem.

Antykoncepcja i tabletki „dzień po” online – gdzie można dostać receptę?

Zarówno na pigułki antykoncepcyjne stosowane ciągle, jak i na tabletki „dzień po” należy mieć receptę. E-recepty są przepisywane dziś przez wielu lekarzy zdalnie, czego przykładem może być recepta na tabletkę dzień po online na portalu NaszaRecepta.pl. Z konsultacji medycznych z lekarzem mogą skorzystać jednak nie tylko pacjentki, którym potrzebna jest tabletka „dzień po”. E-recepta może być bowiem wystawiona również na tabletki antykoncepcyjne, a także leki innego rodzaju, jeśli są ku temu wskazania i wykluczono ewentualne przeciwwskazania do terapii.

O legalność takiego działania nie trzeba się martwić, o ile postawi się na rzetelny portal. Przed skorzystaniem z konsultacji z lekarzem warto zatem sprawdzić, czy placówka posiada numer podmiotu medycznego, a także jakie są opinie pacjentów. E-recepty wystawiane przez lekarzy w Polsce są legalne, podobnie jak e-recepty wystawiane w związku z telemedycyną. Oczywiście to ostatecznie lekarz powinien podjąć decyzję o zasadności przepisania pacjentce danego preparatu, analizując wcześniej jej stan zdrowia i historię medyczną.

Tabletka „dzień po” – e-recepta i jej realizacja w aptece

Jak wspomniano już wcześniej, przez Internet legalnie może być pacjentce przepisana tabletka „dzień po”. Co natomiast należy zrobić, by zrealizowana mogła być recepta online? „Dzień po” tabletka może być wykupiona „od ręki” w każdej aptece, która posiada taki towar na stanie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że pacjentka otrzymuje wiadomość SMS i e-mail, gdy wystawiana jest jej elektroniczna recepta. EllaOne lub Escapelle (podobnie jak antykoncepcja hormonalna czy inne leki na receptę) mogą być wykupione w następujący sposób:

  • Podajemy farmaceucie czterocyfrowy kod z wiadomości SMS oraz swój numer PESEL (czy też PESEL osoby, w której imieniu realizujemy e-receptę). Będzie to wystarczające, by kupić przepisany lek.
  • Okazujemy farmaceucie kod kreskowy e-recepty (z wiadomości e-mail lub swojego IKP). Można go wydrukować lub okazać na urządzeniu mobilnym. Nie jest tu potrzebne dodatkowe podawanie numeru PESEL.