Rak szyjki macicy – PORADY GINEKOLOGA - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Rak szyjki macicy – PORADY GINEKOLOGA

Diagnoza „rak” jest szokiem dla pacjentki. Powszechnie wiadomo, że ważna jest profilaktyka i przeprowadzanie regularnej diagnostyki. Liczy się także wiedza na temat raka szyjki macicy, bo im więcej wiemy tym łatwiej sobie z problemem można poradzić, dlatego razem z ginekologiem oswajamy raka szyjki macicy.

Familie.pl: Czy zawsze konieczna jest operacja, czy tego raka można pokonać farmakologicznie? Na ile refundowane jest leczenie?

Dr Cezary Zalewski: Celem leczenia jest całkowite usunięcie wszystkich komórek nowotworowych. Zazwyczaj  usuwa się je chirurgicznie. W bardziej zaawansowanych stopniach choroby konieczne bywa uzupełnienie leczenia np. o chemioterapię, radioterapię. Leczenie raka szyjki macicy, podobnie jak innych nowotworów, jest refundowane.

Familie.pl: Czy rak szyjki macicy oznacza bezpłodność?

Dr Cezary Zalewski: Wszystko zależy od tego, jak szybko choroba zostanie rozpoznana. We  wczesnych stadiach operacje są oszczędzające.  Usuwa się jedynie tkanki zmienione chorobowo z pewnym marginesem tkanek zdrowych. Jest to tzw. konizacja szyjki macicy. Zabieg ten nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, choć mogą występować kłopoty z jej donoszeniem. Dlatego przed zajściem w ciążę kobieta powinna skonsultować się z ginekologiem i pozostać pod jego opieką do czasu porodu. Gdy choroba jest bardziej zaawansowana, konieczne bywa usunięcie  całego narządu rodnego. Wówczas zajście w ciążę nie jest możliwe.

Familie.pl: Jak zmienia się życie kobiety po operacji?

Dr Cezary Zalewski: Po przejściu raka szyjki macicy można powrócić do normalnego życia. Okres rekonwalescencji bywa różny, zależnie od stopnia zaawansowania choroby w chwili wykrycia oraz sposobu leczenia.

Familie.pl: Czy to częsta choroba wśród Polek?

Dr Cezary Zalewski: Co roku wykrywa się ją u ok. 3,5 tys. Polek. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można wcześnie wykryć wszelkie nieprawidłowe zmiany i w porę rozpocząć leczenie. Niestety, wciąż wiele pań  nie zgłasza się na badania, mimo że między 25. A 59. rokiem życia można wykonać ją bezpłatnie co 3 lata. Warto korzystać z tej możliwości.

W tym tygodniu naszym Ekspertem jest:

lek. Cezary Zalewski,

ginekolog,

udziela konsultacji w przychodni internetowej eDoktor24.pl

CYKL ZDROWIE

CZYTAJ WIĘCEJ :

ZMIANY SKÓRNE LATEM
Latem pod wpływem słońca, wzmożonej aktywności ruchowej, kąpieli wodnych , a nawet z powodu poznawania nowych smaków na naszej skórze pojawia się wiele zmian. Jak je zdiagnozować i leczyć? Jaka pielęgnować skórę latem i kiedy pójść do lekarza? Na te i inne pytania odpowiada dermatolog Pani Anna Dyszyńska!



MIĘŚNIAKI MACICY - ROZMOWA Z GINIEKOLOGIEM

Problem mięśniaków macicy dotyczy coraz szerszego grona kobiet. Dziękujemy za pytania, które przesyłacie i rozwiewamy Wasze wątpliwości razem z naszym Ekspertem!

Partnerem cyklu Zdrowie jest: