Pytania o ciążę, poród i połóg, których wstydzimy się zadać położnej - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pytania o ciążę, poród i połóg, których wstydzimy się zadać położnej

Pytania o ciążę, poród i połóg, których wstydzimy się zadać położnej

Autor zdjęcia/źródło: Photo by 东旭 王 on Unsplash

O co kobiety i mężczyźni wstydzą się zapytać położną? Dlaczego przed tak ważnym wydarzeniem jak poród wstydzimy lub boimy się zadawać nurtujące pytania?

Ciąża, poród i połóg, nawet w XXI wieku są tematami intymnymi. Często, nawet mimo dostępu do fachowej literatury, nurtują nas pytania. Czasem wynika to z niezrozumienia trudnych zagadnień, czasem usłyszymy jakiś przesąd i zaczynamy myśleć czy to prawda, czasem po prostu będąc w całkowicie nowej sytuacji, zapominamy o tym co już wiemy. To się zdarza. Zobaczcie, o co najczęściej pytają położne rodzice, nawet Ci którzy uczestniczą w zajęciach w szkole rodzenia. Noe wstydźcie się zadawać pytań, macie do tego pełne prawo, a dzięki temu unikniecie niepotrzebnych stresów lub skrócicie czas potrzebny na udzielenie pomocy.

O co rodzice wstydzą się pytać położną?

Ciąża, poród i połóg to tematy intymne - stąd obawy. Dobrze jest zapisać się do szkoły rodzenia. Tam na większość pytań, nawet nie zadanych na głos, uzyskamy odpowiedź. Czasem jednak masz pytania dodatkowe. Jeśli publiczne zadawanie pytań, zwłaszcza dotyczących intymnej strefy życia, możesz zadać pytanie w czasie przerwy lub mailowo. O co pytają rodzice:

  • Mięśnie dna miednicy – kiedy i jak można zacząć ćwiczyć > Sprawź TUTAJ

  • Czy partner można dotykać piersi kobiety, która jest w trakcie laktacji? Czy mogą się piersiami zajmować, czy w trakcie laktacji możliwe jest życie intymne po urodzeniu dziecka?

  • Kiedy można zacząć współżyć po urodzeniu dziecka?

  • Czy partner może pomóc w czasie nawału pokarmu?

>>> Rodzi się coraz mniej dzieci! 500 plus nie działa?

  • Czy to normalne, że boli blizna po cesarce lub po pękniętym kroczu? Jak o nią dbać i czy można ją rehabilitować? Okazuje się, że niewiele z nas wie, że te bliznę można, a nawet należy masować - dla dobra następnego porodu. Blizna jest miejscem, które można, a nawet trzeba dotykać. 

  • Hemoroidy – do tej pory nie było, czy to normalne zjawisko, kiedy znikną i jak sobie z nim radzić? Przykra dolegiwość, która pojawia się często, a szybko można sobie z nią poradzić.

  • Czy wielkość piersi ma znaczenie, jeśli zamierzam karmić piersią? Czy w małych piersiach będzie odpowiednio dużo pokarmu?

  • Czy są domowe sposoby na przyspieszenie porodu, kiedy minął termin – pisaliśmy o tym TUTAJ

  • Czy można współżyć pod koniec ciąży? >> Seks w ciąży – wywiad z EKSPERTEM 

Jak widzicie, pytania są bardzo różne, niektóre rzeczywiście intymne. Skoro nie wstydzimy się pytać znajomych, dlaczego krępujemy się zapytać o to specjalistów, którzy nie oceniają, a posiadają fachową wiedzę i rozwieją wszelkie wątpliwości. 

>>>> Czytaj też: Pierwsze dni po porodzie, jak o siebie zadbać? – doradza POŁOŻNA!