Puchnięcie nóg w ciąży - SKUTECZNE METODY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Puchnięcie nóg w ciąży - SKUTECZNE METODY

Puchnięcie nóg w ciąży - SKUTECZNE METODY

Autor zdjęcia/źródło: Flickr.com, yeskefo @ Puchnięcie nóg w ciąży

Nogi jak z ołowiu – znasz to uczucie? Są ciężkie, grube i obolałe, a do tego wyglądają strasznie. Na dodatek coraz wyższe, letnie temperatury i rosnący brzuszek pogarszają tę sytuację. Co pomoże na puchnięcie nóg w ciąży?

Puchnięcie nóg w ciąży to naturalny objaw spowodowany zatrzymywaniem wody w organizmie. Pojawia się zwykle w trzecim trymestrze ciąży, chociaż czasem już wcześniej. Najbardziej puchną nogi w łydkach i kostkach oraz ręce, a czasem nawet twarz. Opuchnięcia pojawiają się przeważnie wieczorem, czyli po całym dniu aktywności, gdy organizm jest już zmęczony. Ustępują natomiast po wyspaniu się lub odpoczynku.

Puchnięcie nóg w ciąży – jakie ma przyczyny?

W czasie ciąży zwiększa się objętość krwi w organizmie kobiety, organizm w ten sposób zabezpiecza się na wypadek dużej utraty krwi w czasie porodu. Tworzy on też zapasy woda, które odkłada właśnie w kończynach. W czasie ciąży opuchnięcia pojawiają się również z powodu dużego brzuszka, który uciska na żyłę główną (biodrową) transportującą krew do nóg. Taki osłabiony przepływ krwi powoduje dokuczliwe puchnięcie i mrowienie w nogach, które nie są dostatecznie dobrze dotleniane. Puchnięciu sprzyja również upał, w czasie którego organizm broni się przed odwodnieniem zatrzymując wodę w tkankach. Zbyt szybkie tycie w czasie ciąży także prowadzi do powstawania opuchnięć.

Puchnięcie nóg w ciąży – jak mu zaradzić?

  • Odpoczywaj - W zaawansowanej ciąży, czyli powyżej 6 miesiąca, powinnaś dużo odpoczywać. Nie przemęczaj się, nie stój zbyt długo, jak najczęściej dawaj wytchnienie swoim stopom.
  • Nie zakładaj nogi na nogę - Siedząc nie zakładaj nogi na nogę, bo w ten sposób zmniejszasz jeszcze bardziej przepływ krwi do nóg.
  • Relaksuj się - Jeśli czujesz, że nogi są bardzo zmęczone i opuchnięte kładź się na łóżku czy kanapie z nogami założonymi na oparcie tak, aby były one na wysokości głowy.
  • Śpij na lewym boku - Odpoczywaj i śpij na lewym boku, dzięki temu nie będziesz uciskać żyły głównej, co również ułatwi krążenie krwi do nóg.
  • Nie przegrzewaj się - W ciepłe dni unikaj słońca, a w czasie upałów chroń się również przed przegrzaniem. Nie przebywaj zbyt długo na słońcu, nie opalaj się.
  • Noś wygodne, lekkie buty... - Zrezygnuj z obcasów i koturn na rzecz sandałków czy klapków. Są one wygodniejsze i bardziej przewiewne dzięki czemu stopy swobodnie oddychają.
  • I odpowiedni strój - Pamiętaj też o odpowiednim stroju, zwłaszcza bieliźnie, która tak jak buty powinna być przewiewna, przepuszczająca powietrze, najlepiej z czystej bawełny. Zrezygnuj też z jeansów i obcisłych spodni, które mogą powodować zbyt duży nacisk na żyły. Zakładaj raczej sukienki, spódnice i cienkie leginsy, dzięki temu krążenie krwi w nogach nie będzie zaburzane.
  • Pamiętaj o diecie – pij dużo wody (ok. 3 litry dziennie), unikaj soli, która powoduje zatrzymywanie wody, kontroluj też swoją wagę. Zbyt szybkie i nadmierne tycie w czasie ciąży nie służy twojemu zdrowiu.
  • Stosuj kąpiele i kosmetyki chłodzące - Na opuchnięte nogi stosuj zimne kompresy, które możesz kupić w aptece lub zrobić z ręczników zmoczonych w zimnej wodzie. Rób sobie również odprężające, chłodzące kąpiele – do chłodnej wody dodaj kilka kropli olejku lawendowego, herbacianego lub rozmarynowego. Po kąpieli wmasuj w stopy i łydki chłodzący żel na opuchnięcia z wyciągiem z kasztanowca oraz mentolem, który przywróci prawidłowe krążenie.
  • Pływaj – jeśli masz taką okazję, a w lato ich nie brakuje, to pływaj jak najczęściej. Jeśli nie umiesz pływać to nawet chodzenie po wodzie w basenie, jeziorze czy rzece już przyniesie ci ulgę. Możesz też zapisać się na zajęcia w basenie dla kobiet w ciąży. Pływanie odpręża, odciąża kręgosłup i nogi, pozwala odpocząć mięśniom i stawom.

Zaawansowana ciąża i upał to niestety warunki sprzyjające powstawaniu obrzmienia i opuchnięcia nóg i rąk. Jednak gdy po tych zabiegach opuchnięcia nie ustępują, a dodatkowo puchną ci nie tylko stopy i dłonie, ale również inne części ciała i masz podwyższone ciśnienie udaj się do lekarza, bo mogą to być objawy poważniejszych dolegliwości, np. zatrucia ciążowego. Zatrucie ciążowe jest niebezpieczne również dla dziecka. Może ono doprowadzić do stanu przedrzucawkowego, a nawet rzucawki, co grozi odklejeniem się łożyska i przedwczesnym porodem. Nie lekceważ więc obrzęków, które pojawiają się nagle i nie ustępują, ale nie panikuj, gdy da się je zniwelować chłodzącymi i odprężającymi zabiegami pielęgnacyjnymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Wakacje w ciąży – na co uważać?>>

4 sposoby na przetrwanie upałów w ciąży>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Laura1234
    Laura1234Ikona zgłaszania komentarza
    Puchnące nogi? Tylko MAMA CARE Kuracja dla zmęczonych nóg dla kobiet w ciąży od efektimy! Polecam!
  • Awatar użytkownika Laura1234
    Laura1234Ikona zgłaszania komentarza
    Puchnące nogi? Tylko MAMA CARE Kuracja dla zmęczonych nóg dla kobiet w ciąży od efektimy! Polecam!
  • Awatar użytkownika Zadowolona mama
    Zadowolona mamaIkona zgłaszania komentarza
    Zalecam wypróbowanie kosmetyków z serii MAMA CARE Kuracja dla zmęczonych nóg dla kobiet w ciąży. Są świetne - najlepsze i najbardziej pomocne kosmetyki :)