Pleśniawki u niemowlaka mogą powodować marudzenie, rozdrażniene i utratę apetytu z powodu bólu. Przy łagodnej postaci choroby dolegliwości nie są dla maluszka dotkliwe, jednak gdy się nasilą, jest to dla niego spory dyskomfort. Biały nalot w buzi najczęściej spotyka się u dzieci z osłabioną odpornością, a więc u noworodków, a głównie wcześniaków i dzieci, które są leczone antybiotykami. Pleśniawki mogą się także pojawić już u kilkudniowego niemowlęcia, które zaraziło się podczas porodu. Ponieważ kobiety w ciąży są podatne na wszelkie infekcje w tym grzybicze, w ich drogach rodnych mogą znajdować się grzyby, które zainfekują przychodzące na świat dziecko. Grzyby te łatwo przenoszą się poprzez kontakt, np. z zainfekowanymi smoczkami albo rączkami, które dziecko wkłada do buzi. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie higieny. Zapobiec pleśniawkom możesz, gdy dbasz o czystość dziecka i jego otoczenia. Niech nie wkłada do ust brudnych rączek i przedmiotów. Dokładnie myj i wyparzaj butelki oraz smoczki. Powinnaś także przed i po karmieniu myć sutki.
Pleśniawki u niemowlaka – jak się ich pozbyć?
Na pleśniawki stosujemy środki przeciwgrzybicze jak Aphtin i Nystatynę oraz wodny roztwór gencjany. Jednak, jeśli zauważysz je w buzi dziecka, nie działaj na własną rękę, tylko poradź się pediatry, jaki preparat zastosować. Rodzaj preparatu zależy od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Poza tym niektóre leki dostaniesz tylko na receptę. Sposób leczenia pleśniawek jest bardzo prosty, ale wymaga staranności i regularnego jego wykonywania. Musisz przepisanym środkiem pędzlować jamę ustną dziecka, co powoduje częściowe ścieranie białego nalotu. Musisz być cierpliwa w walce z pleśniawkami. Staraj się spokojnie karmić noworodka, a gdy już rozpoczniesz leczenie, szybko pojawią się pierwsze efekty. Nie zaprzestawaj jednak zbyt szybko kuracji, bo może się okazać, że nalot nie został całkowicie usunięty i twoja walka rozpocznie się na nowo. Całe leczenie trwa zazwyczaj około tygodnia.
- Ścieraj pleśniawki systematycznie jałowym gazikiem nasączonym lekarstwem.
- Wyrzuć stary smoczek i kup nowy. Grzyby bardzo łatwo przenoszą się na dziecko np. z zainfekowanego smoczka lub innych przedmiotów, które maluch wkłada do buzi.
- Jeśli karmisz piersią, dokładnie je myj i obserwuj, czy także one nie zostały zaatakowane przez grzyba. W razie potrzeby smaruj je tym samym roztworem co nalot w buzi malca.
- Gdy zarazisz się pleśniawkami od dziecka spowoduje to pieczenie, swędzenie i ból sutków. Możesz tego uniknąć dzięki zastosowaniu kapturków ochronnych. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia, to nie powód do zaprzestania karmienia. Trzeba tylko brodawki smarować tym samym lekiem, który dostaje dziecko.
ABC higieny maluszka>>