Protezy stałe są trwale połączone z zębami filarowymi za pomocą cementu lub innych materiałów czy specjalnych mechanizmów (np. śruby), uniemożliwiających wyjmowanie ich z jamy ustnej przez pacjentów (m.in. korony, mosty; ryc. 1).1,3
U pacjentów dorosłych korony i mosty nie są refundowane przez NFZ. Wyjątkiem mogą być sytuacje np. wypadku, w którym doszło do złamania zębów i w celu refundacji poniesionej szkody pacjent powinien zgłosić się do NFZ ze stosownym wnioskiem i dokumentacją.
Aktualnie w zakres świadczeń medycznych protetyki stomatologicznej finansowanych w ramach NFZ wchodzą niżej wymienione procedury:
uzupełnienie braków zębowych za pomocą protezy częściowej wyłącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie 5 8 brakujących zębów w jednym łuku zębowym (raz na 5 lat)
uzupełnienie braków zębowych za pomocą protezy częściowej wyłącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie większym niż 8 brakujących zębów w jednym łuku zębowym (raz na 5 lat)
zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w szczęce łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej (raz na 5 lat; ryc. 2)
zaopatrzenie bezzębnej szczęki protezą całkowitą w żuchwie łącznie z pobraniem wycisku czynnościowego na łyżce indywidualnej (raz na 5 lat)
odtworzenie funkcji żucia przez naprawę protez ruchomych w większym zakresie z wyciskiem,
całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z ukształtowaniem obrzeża dla szczęki,
całkowite podścielenie jednej protezy w sposób pośredni włącznie z czynnościowym ukształtowaniem obrzeża – dla żuchwy.4
Rycina 1. Korona i most zębów przednich w szczęce3 (fot. Affordable Cosmetic Laboratories. The Mancini Crown, Arlington, US)
Rycina 2. Proteza całkowita szczęki2 (fot. Bücking W.: Protetyka dla praktyków – sprawdzone rozwiązania step by step. Wydaw. Kwintesencja, Warszawa 2007: 118).
A jeśli pacjenta nie stać na wykonanie prac stałych (koron, mostów) to możliwym rozwiązaniem jest wykonanie takich procedur w ramach zajęć dydaktycznych ze studentami pod opieką asystenta prowadzącego ćwiczenia, koszty są wtedy niższe (w Jednostkach Akademickich w poszczególnych miastach w Polsce).
Opracowanie: Medycyna Praktyczna - Lekarze pacjentom
Lek. stom. Wioletta Bereziewicz
Zakład Epidemiologii i Badań Populacyjnych IZP CMUJ w Krakowie
Zakład Stomatologii Zintegrowanej IS CMUJ w Krakowie
Europejskie Centrum Profilaktyki w Krakowie
Piśmiennictwo:
1. Majewski S.: Rekonstrukcja zębów uzupełnieniami stałymi. Wydaw. Fundacji Rozwoju Protetyki. Kraków 2005: 13
2. Bücking W.: Protetyka dla praktyków – sprawdzone rozwiązania step by step. Wydaw. Kwintesencja, Warszawa 2007: 118
3. Affordable Cosmetic Laboratories. The Mancini Crown. Dentistry Today, 2007; 26 (3): 26
4. http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=12&artnr=3458&b=1
Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 64/2007/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 20 września 2007 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne (na postawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 pkt 1,3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1)