Prawie połowa Polek pali w ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Prawie połowa Polek pali w ciąży

Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają. 14 proc. kobiet w ciąży sięga po alkohol, a 38 proc. pali papierosy. Eksperci biją na alarm: to poważnie zagraża zdrowiu dziecka.

fot. sxc.hu
Stan zdrowia noworodka zależy głównie od kondycji zdrowotnej jego matki. Ryzykowne zachowania zdrowotne w czasie ciąży mogą w znaczący sposób przyczynić się do poważnych zaburzeń zdrowotnych, które widoczne mogą być dopiero w następnych latach życia dziecka.

Wyniki badania wskazują, że kiedykolwiek w życiu paliło 50% kobiet, w ciągu ostatnich 2 lat paliło 36% kobiet, a prawie co piąta z nich (18%) wypaliła w ostatnich 2 latach blisko 20 paczek papierosów w ciągu jednego miesiąca. Blisko 62% palących rzuciło palenie przed lub na początku ciąży. Aż 11% kobiet będąc w ciąży kontynuowało palenie. Abstynencję alkoholową w ciągu ostatniego roku deklarowało 50% kobiet w wieku prokreacyjnym. Ok. 14% wszystkich badanych i aż 29% kobiet pijących alkohol w ciągu ostatniego roku, spożywało napoje alkoholowe będąc w ciąży. Używanie narkotyków, choć raz w życiu, deklarowało 4% badanych, z czego ok. 1% kobiet używało ich będąc w ciąży.

Badanie potwierdza, że w Polsce przedwcześnie rodzi się ok. 8% dzieci. Wśród kobiet palących w ciąży odsetek wcześniaków wynosi 11%, u nigdy niepalących 7%. Kobiety palące rodziły dzieci z niedowagą dwukrotnie częściej (12%). Kobiety nigdy niepalące rodziły dzieci o niskiej wadze urodzeniowej jedynie w 5%. Zaprzestanie palenia w trakcie ciąży zwiększa o 50% szanse na urodzenie dziecka o normalnej masie urodzeniowej.

Do najczęstszych skutków picia alkoholu przez ciężarne należały: przedwczesny poród u 11% (wśród niepijących badanych przedwczesny poród wystąpił u 8% kobiet), niska waga urodzeniowa u 14% dzieci (wśród dzieci matek niepijących było to 6%), niższa punktacja w skali Apgar. Wady wrodzone miało aż 16% dzieci matek pijących alkohol w czasie ciąży, u pozostałych dzieci stwierdzono tylko 2% tych wad.

Minister zdrowia Ewa Kopacz podkreślała, że matkom "w sposób czytelny" należy przekazać wiedzę o tym, jak bardzo wpływają swoim zachowaniem na wagę urodzeniową dziecka, na jego system odpornościowy; jak bardzo od nich zależy, czy dziecko będzie niskie czy wysokie, czy będzie częściej chorowało na drogi oddechowe czy też nie. - Mnie jest wstyd - ja też jestem kobietą palącą, ale do jednego muszę się przyznać - wtedy, kiedy byłam w ciąży i potem, kiedy karmiłam - a długo karmiłam swoje dziecko - nie paliłam - podkreśliła Kopacz.

 

Informacja prasowa Ministerstwa Zdrowia / tvn24

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    Dla mnie palenie w ciąży jest straszne. Rozumiem nałóg, własny wybór, ale dziecko tego wyboru nie ma. Straszne, że aż tyle Polek nie zdaje sobie sprawy z tego, co robi.
  • 82.225.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Prosze sobie sprawdzic w wikipedii co to jest SAF. Szkoda gadac....
  • Awatar użytkownika malenstwo_1986
    malenstwo_1986Ikona zgłaszania komentarza
    przed I ciaza palilam ale bardziej bylo to popalanie niz palenie - najwiecej na studiach z kolezanka dla towarzystwa, w ciazy nie palilam rzucilam natychmiast, pozniej wrocilam ale stwierdzilam,z ejednka moj organizm nie toleruje nikotyny wie cpo co sie truc i druga ciaz tylko przyspiesyzla moja decyzje o rzuceniu palenia i ciesze sie ogromnie z tego sukcesu:)