Prawidłowy sen u niemowlęcia – czego jeszcze o nim nie wiesz? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Prawidłowy sen u niemowlęcia – czego jeszcze o nim nie wiesz?

Prawidłowy sen u niemowlęcia – czego jeszcze o nim nie wiesz?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Zapewne jak każda mama uwielbiasz przyglądać się swojemu dziecku, kiedy śpi.

Czy wiesz jednak, jak powinien przebiegać prawidłowy sen u niemowlaka? Zdrowy sen jest podstawą rozwoju dziecka na każdym etapie jego życia. Najwięcej snu potrzebują dzieci tuż po urodzeniu. Wraz z rośnięciem, w kolejnych miesiącach ich życia ilość snu maleje. Choć przyjmuje się ogólne założenia dotyczące tego, ile godzin dziecko powinno przesypiać w ciągu doby, musisz pamiętać o tym, że drobne różnice w tym zakresie nie są nieprawidłowościami, lecz wynikają z indywidualnych potrzeb Twojego malucha. Niektóre dzieci potrzebują odrobinę więcej snu, inne nieco mniej. Postaramy się rozwiać wszystkie Twoje pozostałe wątpliwości.

Maluch w krainie snu

Jak już wspomnieliśmy, zdrowy, spokojny sen jest podstawą prawidłowego rozwoju dzieci, szczególnie w pierwszych latach ich życia. Ilość godzin snu Twojego dziecka będzie się jednak zmieniać wraz z jego wzrostem. Najwięcej snu potrzebują dzieci tuż po urodzeniu. Przyjmuje się, że powinny one przesypiać ok. 16–18 godzin w ciągu doby. U niemowląt po 6. miesiącu życia ilość ta maleje do ok. 14. godzin.

Jeśli ilość snu, którą w ciągu dnia przesypia Twoje dziecko, odbiega od podanych norm, wcale nie musi być to dla Ciebie powodem do niepokoju. Rozbieżności pomiędzy godzinami snu u poszczególnych dzieci mogą być dość znaczące, co jest wynikiem indywidualnych uwarunkowań. Dobowy rytm snu i czuwania, podobnie jak u osób dorosłych, jest u dzieci cechą indywidualną. Jeśli więc Twojemu maluchowi zdarza się pospać nieco dłużej lub wstać odrobinę wcześniej, nie musisz się martwić o jego sen – wszystko jest w porządku.

Na kłopoty ze snem

Od długości snu ważniejsza jest jego jakość. Ta zasada dotyczy nie tylko nas, osób dorosłych, ale też dzieci. Jeśli Twoje niemowlę śpi krótko i niespokojnie, wówczas jego organizm może mieć problemy z pełną regeneracją. Co możesz zrobić? Aby zapewnić dziecku prawidłowy sen, musisz zadbać o jego komfort. Pamiętaj, że sen to odpoczynek, którego nie powinny zakłócać żadne bodźce z zewnątrz: hałasy, donośne dźwięki płynące z telewizora czy jaskrawe światło.

Wpływ na jakość i długość snu dziecka mają także jego niezaspokojone potrzeby. Zanim położysz swoją pociechę, upewnij się, że jest dostatecznie nakarmione i ma suchą pieluszkę. Sprawdź, czy jest mu wygodnie. Czy na materacu nie ma żadnych zagnieceń, a w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura. Zwróć uwagę na ubiór dziecka do snu. Zarówno przegrzewanie niemowlaka przez zakładanie zbyt ciepłych ubranek, jak i nadmierne wychłodzenie zaburzają prawidłowy sen.

Jeżeli Twoje dziecko ma kłopoty z zasypianiem, spróbuj wprowadzić stały rytuał zasypiania. Co to oznacza? Wszystkie czynności przygotowujące malucha do snu, staraj się wykonywać o tej samej porze (kąpiel, karmienie, układanie do snu). Takie zachowanie pomoże uregulować zegar biologiczny dziecka – sprawi, że w nocy maluch będzie spał dłużej niż w dzień. Jeśli położone do łóżeczka dziecko nie płacze, pozwól mu spokojnie zasnąć. Zostaw przyciemnione światło, ewentualnie zanuć ulubioną kołysankę. Jeśli to nie pomoże, spróbuj malca przytulić. Niektórym dzieciom w zasypianiu pomaga ułożony w pobliżu kocyk lub pieluszka, którą mogą się otulić. Ważne, aby udało Wam się wypracować własny rytuał zasypiania, który zapewni maluchowi zdrowy i spokojny sen (1).

Bibliografia:

  1. Wsilewska J. Zasypianie i sen dziecka. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/52303,zasypianie-i-sen-dziecka. Data dostępu: 11.07.2019 r.