Prawidłowa temperatura u dziecka – jak ją zmierzyć? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Prawidłowa temperatura u dziecka – jak ją zmierzyć?

Prawidłowa temperatura u dziecka – jak ją zmierzyć?

Autor zdjęcia/źródło: Prawidłowa temperatura u dziecka @ Peoplecreations / Freepik

Każdy rodzic boi się gorączki u dziecka. Jednak prawidłowa temperatura u dziecka różni się od temperatury dorosłego. Jak więc określić czy dziecko ma już gorączkę czy jego temperatura jest nadal właściwa? Kiedy jest ona za niska, a kiedy za wysoka?

Prawidłowa temperatura ciała niemowlaka różni się od temperatury starszego dziecka i dorosłego człowieka. Jest to spowodowane przez jego niedojrzały jeszcze układ termoregulacji.

Temperatura u dziecka zależy od:

  • pory dnia – zdrowy malec ma niższą temperaturę rano, a wyższą wieczorem,
  • aktywności dziecka – temperatura u dziecka może nagle wzrosnąć po kąpieli lub dużym wysiłku jakim jest dla niego np. intensywne ssanie piersi czy płacz.

Podczas gdy przeciętna temperatura u dorosłego człowieka wynosi 36,6 st. C temperatura u dziecka w wieku do 1-2 roku życia waha się w dość rozległym przedziale pomiędzy 36 a 37,5 st. C. Zależy to od wymienionych wyżej czynników, ale także od sposobu i miejsca pomiaru. Dodatkowo przez niedojrzały układ termoregulacji maluszek jest bardziej podatny na temperaturę otoczenia. Szybciej się wychładza na mrozie i przegrzewa, gdy jest za ciepło.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka?

W zależności od wieku dziecka temperaturę ciała można mierzyć w odbycie, uchu, ustach lub pod pachą. Na rynku dostępne są różne rodzaje termometrów. Najpopularniejszy to termometr elektroniczny, ale można również kupić termometry dotykowe na podczerwień i bezdotykowe, którymi możemy zmierzyć temperaturę na czole lub w uchu, ale są one mniej precyzyjne od termometrów elektronicznych. Bez względu na miejsce pomiaru, w przypadku otrzymania różnych wyników za prawidłowy należy uznać najwyższą wskazaną temperaturę.

Jak mierzyć temperaturę u dziecka:

  • dzieci w wieku do 2-3 lat – pomiar w odbycie – temperatura jest wtedy o pół stopnia wyższa niż właściwa temperatura ciała mierzona pod pachą. Prawidłowy pomiar to 36,6-38,5 st. C.
  • dzieci w wieku 3-5 – pomiar w uchu – prawidłowa temperatura to 35,8 – 38,0 st. C.
  • dzieci powyżej 5 roku życia – pomiar w ustach – właściwy wynik to 35,5 – 37,7 st. C.

Kiedy z dzieckiem do lekarza?

Każde odchylenie od normalnej temperatury (czy to za wysoka, czy za niska) w przypadku niemowlaka do 3 miesiąca życia powinno być skonsultowane z lekarzem. U dziecka mogą wystąpić następujące zaburzenia właściwej temperatury ciała:

Stan podgorączkowy temp. ok. 37 st. C

Może wskazywać na rozpoczynającą się infekcję, ale może być również spowodowany zmęczeniem, płaczem, zbyt ciepłym ubraniem, a nawet zabawą. Może się zmniejszyć po uspokojeniu się dziecka, rozebraniu lub napojeniu.

Gorączka temp. powyżej 38 st. C

Najczęściej spowodowana jest przez infekcję wirusową lub bakteryjną, ząbkowanie lub jako następstwo szczepienia. Można ją zbić chłodnymi okładami na kark i czoło, naparem z lipy, który działa napotnie lub środkiem przeciwgorączkowym (najbezpieczniejszy dla dziecka będzie paracetamol). Jeśli gorączka mimo to się utrzymuje lub wzrasta jedź z dzieckiem jak najszybciej do lekarza.

Temperatura poniżej 36 st. C

Nie tylko za wysoka, ale też za niska temperatura może Cię zaniepokoić. Obniżenie temperatury u dziecka często spowodowane jest przez osłabienie i następuje po chorobie lub wychłodzenie na skutek zbyt niskiej temperatury otoczenia. Utrzymująca się niska temperatura u dziecka, tak samo jak gorączka, wymaga konsultacji z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

Termoregulacja u niemowlaka –wszystko co chcesz wiedzieć>>

6 wskazówek jak wybrać prezent dla niemowlaka na święta!>>