Porody rodzinne znowu będą możliwe? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Porody rodzinne znowu będą możliwe?

Porody rodzinne znowu będą możliwe?

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Aditya Romansa/Unsplash

Rodzące mamy w dobie COVID-19 chciałyby mieć możliwość przebywać na sali porodowej i w szpitalu wraz z bliskimi osobami. Czy będzie to wkrótce możliwe?

Na konferencji w dniu 29 kwietnia  minister zdrowia Łukasz Szumowski, odniósł się do ważnej dla ciężarnych kwestii – porodów rodzinnych, które ze względu na pandemię ograniczono  zawieszono. Konsultant krajowy do spraw ginekologii i położnictwa prof. dr hab n. med. Krzysztof Czajkowski oraz Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prof. dr hab. n. med. Mariusz Zimmmer w dniu 20 marca 2020 r. wydali zalecenie wstrzymania do odwołania porodów rodzinnych.

Tymczasem wiele przyszłych mam w ciąży obawia się rodzić bez obecności bliskich, w ich sprawie u Rzecznika Praw Obywatelskich interweniowała Fundacja Rodzić po Ludzku.

Jednak podczas konferencji prasowej dotyczącej kolejnego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, minister zdrowia stwierdził, że „odgórnego zakazu porodów rodzinnych nie było” Dodał także, że jeśli szpital jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki i  odizolowanie jednej rodziny od drugiej, nie ma przeciwwskazań do porodu rodzinnego.

Ponieważ jednak większość dyrektorów szpitali zgodnie z wytycznymi konsultantów zawiesiła możliwość porodów w obecności osoby bliskiej, Fundacja Rodzić po Ludzku wniosła o zmianę tej rekomendacji, przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa personelu i rodzącej pary. Jak wskazuje w licznych badaniach Fundacja, w praktyce jest to możliwe.

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich wpłynęły informacje z ramienia Fundacji Rodzić po Ludzku. Według niej z biologicznego punktu widzenia wspólnotowość pary przejawia się wysokim prawdopodobieństwem takiego samego statusu zdrowotnego (chorobowego). Analiza zachorowań na COVID-19 świadczy, że partnerzy są jednymi z pierwszych osób, na które następuje transmisja koronawirusa i zwykle reprezentują podobne stadium infekcji/choroby.  Dlatego - po przeprowadzeniu ankiety epidemiologicznej, z wykluczeniem objawów i czynników ryzyka zakażenia SARS-CoV-2 u pary zgłaszającej się do porodu - uznano, że w tej sytuacji poród rodzinny nie będzie stanowił większego zagrożenia niż bez partnera.

Fundacja Rodzić po Ludzku poprosiła również Ministerstwo Zdrowia o szczegółowe wytyczne odnośnie porodów rodzinnych w najbliższych dniach.

CZYTAJ TEŻ:

>> GIS wydał zalecenia dla przedszkoli od 6 maja