Opublikowany przez:
Redakcja
2025-05-11 14:40:01
Autor zdjęcia/źródło: Pixabay, 2147792
Czy warto zatem planować termin porodu na letni (czy też zimowy), mając na względzie tego typu przesłanki? I tak i nie, gdyż to wszystko leży w sferze mniej lub bardziej prawdopodobnych przypuszczeń. Natomiast co nie jest przypuszczeniem? Pewny jest wpływ ilości witaminy D, jaką kobieta przyjmuje (lub wyprodukuje w trakcie kąpieli słonecznych) na rozwój dziecka w swoim łonie! Stąd naukowcy wysnuli prosty wniosek: matki, które przeżyły ciążę latem, mają większe szanse urodzić zdrowszego, bardziej odpornego malucha niż inne. Z tego względu zaplanowanie porodu na okres letni jest decyzją ze wszech miar rozsądną.
Powiedzmy, że opisane wcześniej okoliczności nazwiemy: lepszy start w życie dziecka urodzonego latem. A mama? Co z mamą, która chodzi dziewięć miesięcy w ciąży, w tym ostatnie dwa, trzy miesiące przypadają na lato? Jakie jest rodzenie dziecka latem i czy różni się ono od rodzenia dziecka zimą, czy jakąkolwiek inną porą roku?
Jesienią i zimą na pewno znacznie zwiększa się prawdopodobieństwo „złapania” depresji poporodowej. To oczywiście nie oznacza, że latem kobiety nie zapadają na depresje poporodowe, jednak brak witaminy D jesienią i zimą wpływa znacząco na pogorszenie się nastroju u matki.
Czym poród w lecie różni się od porodu zimowego? O czym trzeba pomyśleć, jak się przygotować na letnie narodziny dziecka? Postaramy się trochę wyjaśnić to zagadnienie.
Zazwyczaj ogólnie panujące ciepło pozwala na noszenie lekkich i przewiewnych ubrań. W ostatnim okresie ciąży nie jest to bez znaczenia. To znaczne udogodnienie! Czy latem jest z jakiś względów trudniej? Czy jest jakieś „ale”, jeśli chodzi o końcówkę ciąży przypadającą na miesiące letnie? Oczywiście, że jest! Kobiety, których okres ciąży przypada na ciepłe miesiące, powinny szczególnie dbać o swój stan zdrowia. Dlaczego? Upały mogą negatywnie wpływać na samopoczucie ciężarnej, mogą także potęgować towarzyszące ciąży dolegliwości. W takich warunkach znacznie łatwiej jest o odwodnienie, mdłości, zawroty głowy czy też uczucie gigantycznego zmęczenia, ogarniające zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Zatem ciężarna powinna chronić się przed ostrym nasłonecznieniem, przebywać raczej w cieniu. W ten sposób, na spokojnie i bez kłopotów może dotrwać do terminu porodu.
Do porodu latem, dokładnie tak jak do każdego porodu w innej porze roku, trzeba się przygotować. Korzystając z ładnej pogody, dla relaksu i opanowania stresu przedporodowego, można już rozkoszować się możliwością wcześnie rozpoczętych spacerów z maluchem. Pogoda na pewno nie będzie w tym przeszkadzać!
Poza tym trzeba oprzeć swoje planowanie na realiach. Nie wolno jest zapominać, że lato to jest sezon urlopowy. W związku z tym konieczne jest uzgodnienie tej sprawy z osobami, które będą się w tym czasie ciężarną opiekować.
Silny stres czy różne choroby mogą skutkować przedwczesnym urodzeniem dziecka. A co z innymi czynnikami? Okazuje się, że upał może poród przyspieszyć. Temat ten do niedawna był uważany za mit, jednak w ciągu ostatnich lat badania potwierdzają, że wysokie temperatury (powyżej 32 stopni Celsjusza) mogą przyspieszyć wystąpienie silnych skurczów macicy. Dzieje się tak wskutek pocenia, czyli zwiększonej utraty wody i soli mineralnych, co prowadzić może do odwodnienia. W takiej sytuacji przysadka mózgowa produkuje więcej hormonów, a to z kolei może zakończyć się przedwczesnym porodem.
Lato (wysokie temperatury) i koniec ciąży to dwa czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia obrzęków nóg. Aby w ostatnich dniach przed porodem ich uniknąć, należy wypoczywać w pozycji półsiedzącej lub leżącej, ze stopami uniesionymi powyżej poziomu serca. Powinno się stosować preparaty zapobiegające opuchliźnie.
Nie wolno jest zapominać o piciu wody, gdyż jej niedobór sprzyja powstawaniu obrzęków. Równie ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości białka (chude mięso, nabiał, rośliny strączkowe) oraz potasu (pomidory, zielone warzywa). Brak tych składników w diecie sprzyja obrzękom. W letniej ciąży nie wolno zapominać też o wodzie. Odwodnienie w ostatnich dniach ciąży może być niebezpieczne, ponieważ płyny są potrzebne kobiecie w czasie porodu. W upalne dni trzeba po prostu pić dużo wody!
Poród latem- to Ci się przyda
- woda w sprayu, która pomaga przed, w trakcie i po porodzie. Jak? W przyjemny sposób orzeźwia i dodaje siły;
- len, organiczna bawełna, wełna merino - bawełniana koszula do karmienia, lniane spodnie dresowe i body z wełny merino to podstawowe ubranie w czasie letniego porodu;
- mrożone winogrona - orzeźwiająca przekąska po porodzie. Smaczna również po odmrożeniu (także inne mrożone owoce, np. jagody leśne);
- olej ze słodkich migdałów - naturalny produkt wyśmienity na skórę mamy i skórę noworodka;
- duża butelka wody - minimum litrowa butelka, którą można uzupełniać i z której łatwo się pije (najlepsza jest taka z „dzióbkiem”). Nawodnienie podczas letniego porodu ma kluczowe znaczenie. W trakcie porodu wodę trzeba mieć cały czas pod ręką!
Trzeba się przygotować do tego, by zapewnić noworodkowi dobre warunki życia po jego narodzinach. Czyli, co takiego? Wcześniej przygotuj letnią wyprawkę dla malucha: letnie ubranka; chusteczki nawilżane; krem z filtrem UV; pieluszki bambusowe. Ważnym elementem wyprawki na lato jest również odpowiednie wyposażenie na spacery. Lekki wózek, przeciwsłoneczny daszek, a także przewijak przenośny i bidon z wodą dla maluszka będą niezbędne podczas letnich wypadów na świeże powietrze. Bardzo jest miło czekając na poród myśleć o takich rzeczach! Pełny relaks!
Dbaj o nawodnienie, myśl o obrzękach, unikaj ostrego słońca, ciesz się ciepłem, myśl o cudownych, letnich spacerach z maluchem i o okraszonym promieniami słonecznymi twoim macierzyństwie. To fantastyczny czas i warto jest się nim cieszyć!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!