Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Czym się objawia poporodowe zapalenie tarczycy?
Poporodowe zapalenie tarczycy jest chorobą po porodzie, która powoduje tymczasową nadczynności tarczycy lub niedoczynność tarczycy. W niektórych grupach ryzyko wystąpienia poporodowego zapalenia tarczycy jest większe. Dotyczy to kobiet z cukrzycą typu 1, podwyższonym stężeniem przeciwciał przeciwtarczycowych przed, w czasie ciąży i po porodzie. Podejrzewa się także częstsze występowanie poporodowego zapalenia tarczycy u kobiet z poporodową depresją.
Ciąża ma pobudzający wpływ na metabolizm tarczycy, uważa się, że za stymulację tarczycy u kobiet ciężarnych odpowiada hCG. TSH i hCG mają bowiem wspólną podjednostkę alfa,
ponadto najniższy poziom TSH we krwi ciężarnych odpowiada najwyższemu poziomowi hCG w przebiegu ciąży.
Czy zaliczam się do ryzyka?
Niektóre czynniki zaliczane do podwyższonego ryzyka mogą pomóc przewidzieć, która z nas jest ma skłonność do poporodowego zapalenia tarczycy:
Co oznacza niedoczynność tarczycy?
Zwykle występuje pomiędzy 3, a 8 miesiącem po porodzie. Czas utrzymania niedoczynności utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Najczęstszymi objawami na które uskarżają się kobiety to: zaburzenie koncentracji, zaparcia, zaburzenia pamięci, zaburzenia o charakterze depresji.
Co oznacza nadczynność tarczycy?
Występuje pomiędzy 1, a 6 miesiącem od porodu (najczęściej występuje w 3 miesiącu), a jego trwanie waha się 1- 2 miesiące. W tym przypadku bardzo ważne jest rozróżnienie nadczynności tarczycy poporodowego zapalenia tarczycy od choroby Gravesa (poporodowe zapalenie występuje o wiele częściej niż choroba Gravesa).
Objawami, które zaliczamy w przypadku poporodowego zapalenia tarczycy są:
Czynnikami, które pozwolą nam rozróżnić poporodowe zapalenie tarczycy od choroby Gravesa to: szmer nad tarczycą oraz podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko receptorowi TSH.
Wykryto u mnie poporodowe zapalenie tarczycy. Jak przebiega leczenie?
U kobiet, których wykryto niedoczynność tarczycy w przebiegu poporodowym zapaleniu tarczycy sposób leczenia zależy od nasilenia objawów i decyzji pacjentki dotyczącej ewentualnej kolejnej ciąży w najbliższym czasie. Kobiety bez objawów lub ze słabo zaznaczonymi objawami, które nie planują w najbliższym okresie ciąży a stężenie TSH oscyluje pomiędzy 4-10 nie wymagają bezwzględnie leczenia. Wskazana jest jednak kontrola po 4-8 tygodniach.
W przypadku fazy nadczynności tarczycy u kobiet z poporodowym zapaleniem tarczycy przebiegającej pod postacią kołatania serca, nietolerancji ciepła, nerwowości rekomenduje się podawanie propranololu. A sam czas leczenia zazwyczaj nie przekracza dwóch miesięcy.
Słyszałaś o poporodowym zapaleniu tarczycy? A może na nią zachorowałaś? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2015.12.03 19:32
Nie słyszałam o takiej chorobie.. Ale jak to dobrze czasem poczytać.. Ciąża i poród to jednak ogromne obciążenie dla organizmu kobiety.
ewewita1383 2015.02.23 22:44
niewątpliwie ,bardzo ciekawy i interesujący artykuł dla moich oczu ,nie pomyślałam nigdy ,że może istnieć coś takiego jak PZT . dziwne objawy pasujące do innych schorzeń ,a znajdujące ujście przy dla mnie nowym tematem PZT.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.