Pokój dla dziecka, który rośnie razem z nim. Przemeblowanie zacząć czas! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Pokój dla dziecka, który rośnie razem z nim. Przemeblowanie zacząć czas!

Urządzanie pokoju dla dziecka to niełatwa sprawa. Trzeba pamiętać o wszystkich potrzebach malucha, wziąć pod uwagę jego preferencje, ulubione kolory, a także fakt, że dziecko rośnie i najlepiej, gdyby pewne elementy aranżacji pokoju pozostały funkcjonalne nawet wtedy, gdy będzie dużo starsze. Jak pogodzić indywidualizm i uniwersalność? Czy w ogóle się da?

Pokój dla dziecka, który rośnie razem z nim. Przemeblowanie zacząć czas!

Autor zdjęcia/źródło: @leroymerlin

W poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania, dotyczące urządzania pokoju dziecinnego.

Oszczędzamy miejsce
Wszyscy dobrze wiedzą, jak ciężko wygospodarować wolne miejsce na przechowywanie rzeczy tak, aby nie leżały przez cały dzień porozrzucane na podłodze. Mamy dla was kilka rad, które pozwolą zorganizować większą przestrzeń do zabawy. Po pierwsze – porządek. Pozbywajmy się ubrań, z których dzieci dawno wyrosły. Jeśli chcemy je, mimo wszystko, zatrzymać z jakichś względów, lepiej spakować je w duże pudło i – opisane, wynieść do piwnicy. Zepsute zabawki wyrzucamy, a oddajemy te, którymi maluch już się nie bawi. Uczymy go też, by każdorazowo sprzątał po zakończonej zabawie, odkładając zabawki do specjalnych pudeł. Można je posegregować tematycznie – w jednym niech będą klocki, w innym pluszaki, w kolejnym – gry planszowe. Lekkie zabawki, lub te, złożone z kilku elementów, można schować w zawieszanych, siatkowych workach.

Postaw na indywidualność
Uniwersalność, o której wspominaliśmy we wprowadzeniu, dotyczy głównie wyboru mebli. Dobrze jest kupić meble modułowe, które z czasem można rozbudować, dodając kolejny element, jak np. komoda czy biurko, ale dopiero wtedy, kiedy są naprawdę potrzebne. W ten sposób unikamy niepotrzebnego ograniczania przestrzeni malucha, a jednocześnie mamy pewność, że gdy przyjdzie czas, bez trudu znajdziemy elementy kompatybilne z dotychczasową zabudową pokoju dziecięcego. Z kolei warto pochylić się nad indywidualnymi zainteresowaniami dziecka aranżując wnętrze jako całość. Nie kierujmy się stereotypami, decydując się na infantylne dekoracje i pastelowe barwy z nadreprezentacją różu i błękitu. W przypadku dwojga dzieci dzielących ten sam pokój, warto zoptymalizować przestrzeń, wybierając piętrowe łóżka czy biurka z unoszonym blatem. Środkowa część pokoju powinna zostać wolna, co pozwala zapewnić dużo miejsca do zabawy. Wystrój można też uzupełnić i elementy z ulubionych bajek dzieci – w postaci naklejek naściennych. Strach o pozostawianie przez dzieci radosnej twórczości na ścianach pokoju można zminimalizować, znajdując rozwiązanie w postaci zamontowania na ścianie tablicy lub tablicy magnetycznej. Całej aranżacji wyrazistości dodadzą zdecydowane akcenty – na przykład siedziska w ciekawym kształcie, które można swobodnie przenosić.

Inspiracji można szukać wchodząc na portale typu  http://forum.leroymerlin.pl/forum/pokoj-dzieciecy,2,116.html

Najnowsze komentarze

  • 83.6.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Dodatki też tworzą fajne wnętrze, u moich dzieci jest dużo pasteli i w takich też kolorach staram sie dobierać dodatki. Ważne jest też oświetlenie. Wczoraj kupiłam bardzo fajną lampkę Aje Saturn, właśnie podstawa zmienia kolory, ma fajny design i bardzo dobrze oświetla biurko.
  • Awatar użytkownika alutka35
    alutka35Ikona zgłaszania komentarza
    jeśli chodzi o meble których nie trzeba bedzie za jakiś czas wymieniać, to uważam ze fajnym pomysłem są rozwiązania ikei. Ja kupiłam jedną serię dziecku, chciał mieć bardzo meble w kolorze zielonym...ok, bo na szczęście jak podrośnie i będzie zbuntowanym nastolatkiem, będę mogła wymienić same fronty na inny kolor i juz pokój nabierze zupełnie innego wyglądu no i charakteru;)
  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    Z tym sprzątaniem to różnie bywa, ale warto nauczyć dziecko dbania o porządek..