Podstawowe zasady żywienia dwulatka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podstawowe zasady żywienia dwulatka

Dziecko w wieku dwóch lat może jeść już niemal wszystko. Warto decydować się na odpowiednio zbilansowane produkty, które dostarczą młodemu organizmowi cennych witamin, minerałów i składników odżywczych. Co powinna zawierać dieta dwulatka?

Podstawowe zasady żywienia dwulatka

Autor zdjęcia/źródło: photoxpress.com

Zróżnicowana dieta

Zróżnicowana dieta to podstawa. Od 2. roku życia dziecko powinno jeść 5 posiłków dziennie – śniadanie, drugie śniadania, obiad, podwieczorek i kolacja. Dziecko powinno mieć dostęp do różnorodnych posiłków i odpowiedniej ilości kalorii. W diecie dziecka w wieku dwóch lat, powinna znaleźć się przewaga produktów pochodzenia roślinnego, a nieco mniej mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Ograniczajmy podjadanie między posiłkami, gdyż prowadzą one do problemów z otyłością.

Mleko

Dwulatek może już pić mleko krowie lub mleko modyfikowane w proszu przeznaczone dla dzieci powyżej 1. roku życia. Mleko jest najważniejszym źródłem wapnia, które przyczynia się do rozwoju zdrowych i mocnych kości. Dziecko w wieku dwóch lat powinno dziennie spożywać około 800 - 1000 mg wapnia.

Problem pojawia się, gdy dziecko nie chce pić mleka, ale i na to znajdzie się sposób. Mleko możemy zastąpić takimi produktami jak: ser żółty, kefir, jogurty, maślanka, ser biały.

Owoce i warzywa

Warzywa i owoce powinny być podawane codziennie, najlepiej do każdego posiłku. Nie chodzi o to, aby wmuszać na siłę, ale dawać możliwości i zachęcać. Dwulatek może wykrzywiać się na widok warzyw i owoców, ale podawane codziennie, w atrakcyjnej formie i niewielkich ilościach, mogą go w końcu zachęcić do spróbowania. Nie zrażajmy się więc, że pierwsza próba zakończyła się niepowodzeniem.


Zobacz: Aby Twój maluch pokochał warzywa!


Produkty zbożowe

Produkty zbożowe również powinny znaleźć się w diecie dziecka, gdyż są źródłem węglowodanów, witamin, białka, składników mineralnych i błonnika. Do najważniejszych zbóż należą: pszenica, ryż, kukurydza, żyto, jęczmień, owiec, sorgo, gryka i proso. Pamiętajmy jednak, aby produkty zbożowe były z pełnego ziarna, a nie z ziarna łuskanego (białej mąki). Możemy to sprawdzić czytając etykietę i sprawdzając czy pełne ziarno znajduje się na pierwszym miejscu.

Nie zapominaj o tłuszczach

Tłuszcz, szczególnie w pierwszych 3 latach życia dziecka, jest niezbędnym składnikiem do prawidłowego rozwoju mózgu oraz bogatym źródłem energii. Tłuszcze przyczyniają się również do wchłaniania witamin.


Sprawdź: Które przekąski są dobre dla dzieci?

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    Gdyby tak moje dziecko jadło wszystko, co mu podam pięknie i ładnie...W rzeczywistości mało warzyw toleruje i ma na nie ochotę:/