Podstawowe badania u dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Podstawowe badania u dzieci

Regularne sprawdzanie kondycji oraz stanu zdrowia dziecka jest niezbędne, aby mieć pewność, że nasza pociecha rozwija się prawidłowo. W jakich sytuacjach i w jaki sposób badać malca?


Istotny bilans dwulatka


Po ukończeniu 24. miesiąca życia każde dziecko powinno mieć przeprowadzone dokładne badania ogólnego stanu zdrowia. Praktyka ta jest stosowana w naszym kraju już od kilkudziesięciu lat i służy ewentualnemu znalezieniu ukrytych chorób lub wad rozwojowych.


Ważne, aby podczas bilansu dwulatka maluch był zdrowy. Na początku takiego badania pielęgniarka na pewno przede wszystkim zmierzy oraz zważy naszą pociechę i sprawdzi na siatkach centylowych czy maluch „mieści się w normie” i nie odstaje znacząco od swoich rówieśników. Dodatkowo powinna ona wówczas zmierzyć dziecku ciśnienie krwi.


Następnie lekarz będzie chciał przekonać się co do ogólnego rozwoju oraz sprawności narządów i zmysłów. Sprawdzi historię szczepień oraz chorób, a następnie obejrzy postawę smyka, jego zęby, uszy, oczy oraz narządy płciowe.


Ponadto, rodzice powinni być przygotowani na pytania o postępy dziecka w różnych dziedzinach - takie jak: Czy mówi i ile słów? Czy ma problemy ze spaniem? Czy stabilnie chodzi? Czy rozumie i wykonuje polecenia? Co i w jakich ilościach najczęściej je?


Bilans dwulatka to niezwykle ważne badanie, które skutkuje w razie potrzeby skierowaniem na szczegółowe badania profilaktyczne, na konsultację do specjalisty lub podpowiada rodzicom na co powinni zwrócić baczną uwagę, by ich pociecha cieszyła się zdrowiem i szczęściem.


Artykuł powstał w ramach cyklu

Badania profilaktyczne w ciąży i nie tylko, którego partnerem jest:


Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika anetaab
    anetaabIkona zgłaszania komentarza
    chyba muszę jednak się w końcu wybrać na bilans dwulatka, najpierw to odkładaliśmy przez przeziębienia, potem tak zostało, a Kuba ma już 2,5 roku