Zakładanie firmy – co trzeba wiedzieć?
Marzysz o niewielkiej kawiarni pośrodku miasta, a może chcesz postawić na usługi transportowe? Zakładanie działalności gospodarczej to nie tylko szansa na świetny zysk, ale także możliwość połączenia tego, co Cię interesuje z rozwojem osobistym. Jednak zanim zaczniesz pracować na własny rachunek, przed Tobą jedno z najważniejszych zadań – założenie przedsiębiorstwa.
Jak wygląda otwieranie firmy krok po kroku? Możesz to zrobić na wiele sposobów – jednym z nich jest rejestracja poprzez stronę Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wniosek oraz inne formalności załatwisz przez internet, bez wychodzenia z domu. Własny biznes możesz założyć także poprzez witrynę wybranego banku, w którym będziesz prowadzić konto działalności gospodarczej.
Jeśli jesteś klientem PKO BP, za pomocą jednego wniosku możesz zarejestrować przedsiębiorstwo w CEIDG oraz utworzysz firmowy rachunek. Otwórz firmę w PKO BP: https://www.pkobp.pl/firmy/jak-otworzyc-firme-konto-firmowe-ceidg-online/
Założenie firmy krok po kroku
Mimo że na początku może wydawać się to skomplikowane, zakładanie działalności gospodarczej jest łatwiejsze, niż myślisz. Zanim przejdziesz do rejestracji przedsiębiorstwa, przygotuj następujące informacje dotyczące firmy, m.in.:
- ustal, jaką będzie mieć nazwę;
- określ jej dokładny adres;
- wybierz formę opodatkowania przedsiębiorstwa (np. podatek liniowy, ryczałt).
Warto pamiętać o ustaleniu rodzaju działalności gospodarczej i wybraniu odpowiedniego kodu w wykazie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jest to niezwykle istotne pod kątem czynności, jakie będziesz mógł wykonywać w obrębie prowadzonego biznesu – możesz podać maksymalnie dziesięć pozycji PKD.
Założenie działalności – nie zapomnij o księgowości!
Podczas zakładania działalności gospodarczej w udostępnionym formularzu CEIDG istotne jest wskazanie sposobu prowadzenia dokumentacji finansowej firmy. Możesz zdecydować się na biuro księgowe lub skorzystać z księgowości online, która jest świetnym rozwiązaniem dla niewielkich biznesów. Dzięki uproszczonym procedurom e-księgowości będziesz mógł m.in.:
- w szybki sposób samodzielnie wystawić fakturę i ją rozliczyć;
- kontrolować płynność finansową przedsiębiorstwa;
- wyliczyć zobowiązania podatkowe, które musisz uregulować;
- wygenerować deklaracje ZUS (np. ZUA lub ZZA);
- przeprowadzić inwentaryzację magazynu.
Tradycyjna księgowość może być niezbędna przy prowadzeniu dużego biznesu – spora liczba dokumentów rozliczeniowych oraz formalności kadrowo-płacowemogą przytłoczyć właściciela działalności gospodarczej.