Otyłość - PROBLEM DOROSŁYCH I DZIECI - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Otyłość - PROBLEM DOROSŁYCH I DZIECI

Otyłość to rosnący problem. Gdy waga pokazuje, że przybyło nam kilka kilogramów, do formy pomaga zwykle wrócić dieta i nieco więcej ruchu. Poważniejszym problemem jest sytuacja, gdy masa ciała przekracza normę o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilo. Wtedy zwykle zmiana stylu życia nie wystarcza i konieczna jest pomoc lekarza.

Otyłość - PROBLEM DOROSŁYCH I DZIECI

            Niezdrowe odżywianie, siedzący tryb życia, unikanie aktywności fizycznej, stres – to główni winowajcy epidemii otyłości. Otyłość w Polsce też jest problemem. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że zbyt wysoka masa ciała to problem już ponad miliarda ludzi na całym świecie. Metod leczenia jest kilka...


 Otyłe dziecko to otyły dorosły

Wielu puszystych dorosłych przyznaje, że kłopoty z wagą miało od dzieciństwa: 


Niestety otyłość nie mija z wiekiem. Jeśli w pierwszych latach życia dziecko jest przekarmiane lub źle odżywiane, komórki tłuszczowe namnażają się, co skutkuje skłonnością do tycia już przez całe życie. Prawie 80% otyłych dzieci będzie otyłymi dorosłymi w przyszłości – 
tłumaczy dr Monika Lech, diabetolog dziecięcy ze szpitala Medicover.


Dlatego tak ważne jest kontrolowanie masy ciała pociechy, do czego służą siatki centylowe. Jeśli wykracza ona nieznacznie ponad normę, powrót do prawidłowej wagi zwykle można osiągnąć zapewniając maluchowi więcej ruchu i wprowadzając zmiany w jadłospisie. Jeżeli jednak po kilku miesiącach nie daje to rezultatów, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać zlecone przez niego badania.


Przyczyną nadwagi nie musi być bowiem zła dieta czy brak aktywności fizycznej, a na przykład zaburzenia hormonalne lub metaboliczne, które oddziałują na tempo przemiany materii. – Wczesna diagnostyka jest w takim przypadku bardzo istotna, bo dzięki temu można szybko podjąć leczenie. Dlatego w naszych szpitalach oferujemy pakiety diagnostyczne, w ramach których starannie dobrane badania i konsultacje pozwalają na szczegółową ocenę stanu zdrowia dziecka, wykluczenie innych chorób prowadzących do otyłości oraz wykrycie ewentualnych powikłań będących wynikiem nadmiernej masy ciała – mówi dr Monika Lech ze szpitala Medicover.

Otyłość w Polsce rośnie. Dla wielu osób nadwaga to przede wszystkim źródło kompleksów. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy nadprogramowy kilogram wpływa nie tylko na gorszą samoocenę, ale też zwiększa ryzyko wystąpienia wielu poważnych dolegliwości. Osoby otyłe są bardziej narażone między innymi na choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzycę czy kłopoty ze stawami. Dlatego jeśli waga wymyka się nam spod kontroli, nie bagatelizujmy tego problemu.

Najnowsze komentarze

  • 89.67.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    do Dunia - koniecznie trzeba przebadać dziecko! odradzałabym w tej materii NFZ, bo są na maksa nieprofesjonalni jeśli chodzi o otyłość. c
  • 46.76.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    do dietetyka ? najpierw powinno sie iśc do bariatry!
  • 95.40.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    trzeba ustalic przyczyne tej otyłosci, czasami jest on spowodowany chorobą albo genami, tarczycą, hormonami itd. przyczyn może byc wiele, mi koleżanka pracująca w medicoverze, gdzie leczą pacjentów otyłych mowila, ze najpierw trzeba isc do lekarza pierwszego kontaktu i dowiedziec sie, dlaczego ta otyłośc wystąpiła. nie powinno sie leczyć samemu, bo to tylko moze sprawe pogorszyc.